Нещо изумително ще се случи с вас, ако стъпите на Южния полюс

Нещо изумително ще се случи с вас, ако стъпите на Южния полюс

Ако поискате, можете да направите една крачка от днес във вчера и да се върнете обратно в утре

Ако застанете на географския Южен полюс, всички линии на географските дължини ще се събират точно под краката ви.

Това означава, че вие ще стоите върху всички 24 часови зони.

Ако поискате, можете да направите една крачка от днес във вчера и да се върнете обратно в утре.

Най-отдалеченото място от всеки континент: Разположено в средата на Тихия океан и винаги е било пустиня

Между другото, същото се случва и на Северния полюс.

Как точно се получава така?

Технически и Северният и Южният полюс попадат във всички часови пояси на планетата. Това е така, тъй като меридианите, които служат за отделяне на часовите пояси се срещат при двата полюса.

Всяка една от стандартните 24 часови зони би била подходяща за отчитане на времето в Антарктида. Липсата на официално време на континента не е проблем предвид, че няма постоянно население и стопанска дейност.

 

Страните, които извършват изследователска дейност там обикновено запазват собствената си часова зона или изрично уточняват по коя зона функционира базата им.

Някои от станциите са избрали да следват Координираното универсално време (UTC) - часовото време, спрямо което се изчислява времето в различните часови зони.

UTC е наследникът на Средното гринуичко време (GMT) и разговорно понякога е наричано така. Името координирано универсално време е прието, за да се избегне използването на географско понятие в международен стандарт.

Липсата на суша и постоянно човешко присъствие при Северния полюс прави отчитането на времето там безсмислено. Посетителите на полюса използват часовото време на мястото, „откъдето идват".

Тъй като повечето от териториите на Арктика и Антарктида са отвъд полярните кръгове, където има полярен ден и полярна нощ – въвеждането на лятно часово време е неприложимо.

Така или иначе, за да са в синхрон с останалата част от света смяната се осъществява и там.

Географските координати на Южния полюс обикновено се дават като 90°S. За географска дължина се смята О°W.

На Южния полюс във всички посоки е север. По тази причина там посоките се указват според „основния север“, т.е. посоката север по Началния меридиан.

Географският Южен полюс е указан с малък знак и пръчка, забити в леда, които се местят всяка Нова година в зависимост от изместването на ледената покривка.

Върху знака са изписани датите, на които Руал Амундсен и Робърт Скот достигат полюса, последвани от кратък цитат от всеки от тях и височинен маркер 2835 m.

Защо на самолетите e забранено да летят над Антарктида, но не и над Бермудския триъгълник

Пред полярната станция „Амундсен-Скот“ е създадено място за снимки, наречено „церемониален Южен полюс“. Той се намира близо до географския Южен полюс и е обозначен от нисък стълб с метално кълбо отгоре, обграден от знамената на държавите, подписали Антарктическия договор.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай