Пещерни перли с размерите на топка за бейзбол са открити в пещерата Шондонг (Hang Son Doong) - известна голяма варовикова пещера, разположена в националния парк Phong Nha Ko Bang във Виетнам. Тази пещера е една от най-големите на Земята и е известна на учените като "портал" към света на странностите, включително животни, които живеят в условия на пълна липса на светлина, и уникални геоложки образувания, пише IFLScience.
В същото време тази най-голяма пещера на нашата планета е и популярно място за добив на невероятни перли. Става въпрос за пещерните перли, известни също като оолит, сферично скално образувание, уникално за варовиковите пещери.
Къде се намира най-дългата пещера в света
Според учените варовиковите пещери се образуват от водна ерозия на скали, а водата играе ключова роля в образуването на лъскавите пещерни перли. Известно е, че пещерните перли се състоят от слоеве от минерали калцит или арагонит и кристални форми на калциев карбонат.
Както при обикновените перли, пещерните слоеве от калциев карбонат са организирани в концентрични слоеве, тъй като сферата позволява най-голям брой частици да бъдат отложени върху минимална повърхност. Изследователите също така отбелязват, че именно движещата се вода прави пещерните перли толкова красиви, блестящи и гладки във водата. Въпреки това, перлите могат бързо да се развалят след изсушаване.
Известно е, че пещерните перли всъщност се образуват от малка песъчинка или минерален кристал. С течение на времето ядрото се покрива с нови слоеве калциев карбонат, образуван от капки богата на минерали вода, изтичаща от тавана на пещерата. По този начин ядрото е постоянно в движение и следователно не може да се закрепи за пода на пещерата и придобива сферичната си форма.
Пещерата в Северна България, която е била засекретен военен обект
Оформянето на пещерни перли е изключително дълъг и отнемащ време процес. Всъщност формирането на перлите може да отнеме около хиляда години, в зависимост от размера им.
Между другото, пещерните перли могат да бъдат с напълно различни цветове, например сфери с лимонено-зелен цвят бяха открити по-рано в Йемен.