От 300 млн. езера по света - това са 7-те най-големи

Те варират по размер - от малки басейни до обширни вътрешни морета, и поддържат различни екосистеми

https://pochivka.blitz.bg/pateshestviya/ot-300-mln-ezera-po-sveta-tova-sa-7-te-nay-golemi Pochivka.blitz.bg
От 300 млн. езера по света - това са 7-те най-големи

Учените смятат, че по света има над 300 милиона езера. Тези водни обекти, изцяло заобиколени от суша, могат да бъдат сладководни или соленоводни.

Те варират по размер - от малки басейни до обширни вътрешни морета, и поддържат различни екосистеми.

Езерата могат да се намират във високите планини, близо до морските брегове и дори в сухите пустини. Освен че осигуряват питейна вода и подпомагат риболова, езерата предлагат и безброй възможности за отдих, като разходка с лодка, туризъм, риболов и ветроходство.

Вижте къде се намират седемте най-големи езера в света: 

7. Езерото Байкал – Русия (19 634 квадратни км)

Разположено в източен Сибир, езерото Байкал има площ, сравнима с цялата държава Белгия. Байкал е най-дълбокото езеро в света, което се спуска до дълбочина над 1615 метра и съдържа една пета от общия резерв на незамръзнала сладка вода на планетата.

Образувано преди приблизително 20 до 25 милиона години, то също е едно от най-старите езера на Земята. Водите на езерото Байкал и околностите му осигуряват местообитание за хиляди животински видове, включително около 2000 вида птици и 58 вида риби. Забележително е, че почти две трети от растенията и животните в езерото, като байкалския делфин, са ендемични, информира dailypassport.com.

Природният резерват Байкал е едно от най-добрите места за опознаване на дивата природа и природата отблизо. 

6. Езерото Танганайка – Източна Африка (20 439 квадратни км)

Езерото Танганайка е най-дългото сладководно езеро в света и второто най-дълбоко езеро, достигащо 1433 метра под повърхността поради отвесната брегова линия, създадена от Голямата рифтова долина в Източна Африка.

Заемащо територии в страните Бурунди, Демократична република Конго, Танзания и Замбия, Танганайка е известно с уникалното си биоразнообразие и над 350 вида риби, включително тигрова риба голиат и голям и малък нилски костур. Поради това районът е популярна дестинация за спортен риболов.

Много от морските животни на Танганайка също са ендемични, като 98% от цихлидите не се срещат никъде другаде на Земята. Въпреки че крокодилите обитават голяма част от бреговата линия, Мпулунгу - крайбрежен град в северна Замбия, е любимо място за плуване.

Посетителите могат също да разгледат националния парк Gombe Stream в Танзания, за да видят шимпанзета.

5. Езерото Мичиган – САЩ (36 000 квадратни км)

Третото по големина от Големите езера, езерото Мичиган е единственото от петте езера, разположено изцяло в Съединените щати. Над 12 милиона души живеят по бреговете му, както в малки градове, така и в големи градове като Чикаго, Грийн Бей и Милуоки.

Екосистемата на езерото поддържа всичко - от овощни градини и гори до савани, прерии с висока трева и влажни зони. Близо до североизточния ъгъл на езерото Мичиган, Sleeping Bear Dunes National Lakeshore е дом на най-големите сладководни пясъчни дюни на Земята. Дивата природа също процъфтява тук, включително 140 вида птици.

Междувременно, преминавайки през протока Макинак, който свързва езерото Мичиган с езерото Хурон, се намира мостът Макинак, дълъг 8 км, един от най-дългите висящи мостове в света. Друга област, представляваща интерес за посетителите, е Националният парк Индиана Дюнс, един от най-богатите в биологично отношение национални паркове в страната.

4. Езерото Хурон – Канада и САЩ (37 000 квадратни км)

Само малко по-малко от щата Западна Вирджиния, езерото Хурон се дели от Мичиган и канадската провинция Онтарио. Езерото осигурява питейна вода, отдих на открито и възможности за работа на около 3 милиона души както в САЩ, така и в Канада.

Езерото Хурон също има най-дългата брегова линия - 6159 км, от всички Големи езера. Посетителите ще намерят много за разглеждане покрай плажове като дългия 11 км плаж Sauble и плаж Wasaga, дълъг 22 км.

Има и около 30 000 острова в езерото Хурон, включително популярните острови Бенджамин. Източната част на езерото се нарича Джорджиански залив и приютява изпълнения с корабокрушения национален морски парк Fathom Five.

Според легендата на Оджибве, драконоподобна пантера, наречена Мишипешу, обитава дълбоките му води.

3. Езерото Виктория – Кения, Танзания и Уганда (43 175 квадратни км)

Изворът на Нил, най-дългата река в света - езерото Виктория е най-голямото езеро в Африка и най-голямото тропическо езеро в света. Разделено между три държави в югоизточния регион на континента, то е формирано преди около 400 000 години.

Английският изследовател Джон Ханинг Спик пристигнал тук през 1858 г. и нарекъл езерото на кралица Виктория от Обединеното кралство. Исторически търговски път за местните общности, езерото Виктория продължава да подкрепя регионалната икономика чрез индустрията и туризма.

Това е мястото за на най-големия сладководен риболов в света, осигуряващ работа на приблизително 200 000 души. Освен това има няколко язовира, които генерират водноелектрическа енергия. Девствени плажове са разположени по крайбрежието на езерото от 3439 км, най-вече островите Ssese в Уганда.

2. Горното езеро – Канада и Съединените щати (51 016 квадратни км)

Името му не е случайно: Горното езеро е най-мощното от Големите езера в Северна Америка и най-голямото сладководно езеро в света, съхраняващо 10% от прясната повърхностна вода в света. Извиващата се брегова линия на Superior с дължина 4385 км граничи с Онтарио и щатите Мичиган, Минесота и Уисконсин.

Образувано от вулканична дейност преди около милиард години, езерото отдавна е жизненоважен миграционен маршрут за местни групи и европейски заселници. Но не всички пътувания са достигнали целта си: около 350 кораба са заседнали или потънали във водите на Горното езеро, като половината все още не са открити.

Днес езерото е горещо място за каяк, риболов и плуване. Националният парк Isle Royale заема див архипелаг в средата на езерото, със собствени езера и превъзходно гмуркане.

1. Каспийско море – Евразия (230 458 квадратни км)

Въпреки че се нарича море, Каспийско море всъщност е най-големият вътрешен воден басейн в света, заемащ площ, приблизително равна на тази на Германия или Япония. Разположено между пет държави (Азербайджан, Иран, Казахстан, Русия и Туркменистан) в Източна Европа, Каспийско море носи името си от древните каспийски народи, които някога са обитавали региона.

Китно наше селце крие езеро с рядка аномалия

Допреди около 11 милиона години то е било свързано както с Черно, така и със Средиземно море. Проявявайки както сладководни, така и солени характеристики, Каспийско море има богато биоразнообразие и приютява няколко уникални вида. Една от тях е есетровите риби, които са ценени за производството на хайвер.

Около бреговете му има оживени градове като Актау, Казахстан и Баку, Азербайджан, заедно с крайбрежни дестинации, включително плажовете Chalus и Ramsar Beach в Иран.

Горещи

Коментирай