Оценка: Български замък влезе в класация на The Guardian СНИМКИ

Редица забележителности по света - от двореца Бленхайм до замъка Бран, отвориха цифрови портали

https://pochivka.blitz.bg/pateshestviya/otsenka-blgarski-zamk-vleze-v-klasatsiya-na-the-guardian-snimki Pochivka.blitz.bg
Оценка: Български замък влезе в класация на The Guardian СНИМКИ

COVID-19 ограничи живота ни предимно до нашите собствени четири стени. Това обаче не означава, че не можем да пътуваме виртуално в други светове.

Редица забележителности по света - от двореца Бленхайм до замъка Бран, отвориха цифрови портали, позволяващи на всеки, който да разполага с електронно устройство и интернет, да се разхожда, но без да става от дивана си.

The Guardian подбира 10 от световните забележителности, предлагащи виртуални турове:

Джамия-медресе на султан Барк, Кайро, Египет

Четири сводести каменни зали се отварят към зловещо празния двор със сложна куполна чешма в средата. Комплексът на султан Барк от 14 век, със своите мраморни мозайки, монументални бронзови врати и сложно издълбани минарета, е шедьовър на мамикската архитектура в Кайро.

Замъкът, построен за една нощ

Министерството на туризма на Египет направи достъпни за виртуални обиколки и други забележителности в страната, насърчавайки цифровите пътувания с хаштаг #ExperienceEgyptFromHome.

Къщата на Ан от Кливс, Източен Съсекс, Великобритания

Хенри VIII дава и други имоти на Ан след развода им през 1540 г. Обиколката започва от градината, след това продължава през износената кухня в стил Тюдор и нагоре по стръмното стълбище до спалня с греди и легло с балдахин. 

Дворецът Версай, Париж, Франция

Това е бивша резиденция на френските крале, откакто Луи ХІV премества там седалището на правителството (1682) до началото на Френската революция (1789). Намира се в град Версай, днес предградие на Париж. 

Версай е обявен за част от Световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО. Световна популярност имат Огледалната зала, кралската опера, галерията на битките и кралските апартаменти, а особено внимание заслужават прочутите му градини. Днес дворецът има 2300 стаи и над 63 000 кв. м разгърната площ.


Градски дворец, Джайпур, Индия

През 2019 г. младият махараджа на Джайпур - поло играчът Падманабх Сингх, предложи апартамент в двореца в Airbnb (на цена около 7 000 евро на вечер, като приходите отиват за благотворителност).

Той и неговият частен басейн не участват в тази дворцова обиколка, но достъпните части на двореца, построен през 1720-те и 1730-те години, са наистина великолепни.

Дворецът Голестан, Иран

Династията Каджар, управлявала Персийската империя в периода 1785-1925 г., избира Техеран за столица и създава впечатляващата архитектура на града. Комплексът Голестан е един от най-старите дворци в Техеран, а в списъка на ЮНЕСКО със световното наследство го описван като вдъхновяващ „пример за синтез изток-запад“ в изкуството и архитектурата.

Започнете виртуалната обиколка от езерото в цветните градини. В Брилянтната зала се завъртете нагоре и погледнете тавана, а в Talar e Salam пък се полюбувайте на мозаечния под.

Casa Batlló, Барселона

С тънки, с форма на кости колони и черепоподобни маски над балконите, местните жители я наричат ​​Къщата на костите. Това фантастично имение, проектирано от Антони Гауди през 1904 г., има фасада с цвят на коралов риф и вълнообразен покрив.

Интериорът е модернистичен морски пейзаж, пълен с извити стени, сини плочки и витражи. Разходете се по спиралните стълби чак до таванското помещение с панорамни прозорци.


Талиесин, Уисконсин, САЩ

Половин век новаторска архитектура е капсулирана в тази приятна обиколка с екскурзовод на имението на Франк Лойд Райт от 242 хектара. В студиото снимка на Райт на бюрото му се наслагва върху днешното пространство, а рисунки на известните му сгради - от Fallingwater до музея Guggenheim, са разположени на чертожни маси.

Кула Доминион, Москва

Сравнително скромната кула Доминион, дело на блестящата Заха Хадид, е изградена в предимно жилищен район на Москва през 2015 г. и има характерна закачлива геометрия.

Замъкът Влюбен във вятъра, Равадиново, България

През 1996 г. противоречивият български бизнесмен Георги Тумпалов прави кръст с лопатата си върху парче земя западно от морския град Созопол, на брега на Черно море - това слага началото на десетилетия работа по създаването на неговия приказен средновековен дворец, разказва вестник Guardian.

Мъж превърна селската си къща в царски палат, но накрая пропи всичко и умря в нищета

Обиколката на градината ни отвежда сред езера и палми, покрити с пълзящи растения кули и изобилно българско слънце. Винарската изба - наполовина пещера, наполовина банкетна зала, е в стил барок, пише travelnews.bg.

Балончестата къща, Карали, Австралия

Архитектът Греъм Бирчал я проектира за последната си дипломна работа през 80-те години, след което прекарва 10 години в изграждането й. Единадесет купола с диаметър от четири до осем метра ограждат 16 стаи, които включват бар, камина, кино и бани с джакузи.

Бирчал пусна къщата за продажба миналото лято, след като живя там три десетилетия, и получи хиляди запитвания.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Горещи

Коментирай