Потънал древен град в Китай крие множество тайни от археолозите ВИДЕО

Потънал древен град в Китай крие множество тайни от археолозите ВИДЕО

Установено е, че градът е идеално запазен и след 53 години под вода

Shi cheng (Градът на лъвовете) се намира в източен Китай. Археолози и изследователи го преоткриват през 2001 г., когато китайските власти стартират експедиция, за да открият останките от бившата столица. Установено е, че градът е идеално запазен и след 53 години под вода - през 2017 г. е отворен за туристи и посетители, съобщава порталът "Индипендънт".

Посетителите могат да видят града под формата на подводни екскурзии, но трябва да имат сертификат за завършен напреднал курс по гмуркане.

Откриха "северната Атлантида", погълната от океана заради грехове

Но как градът на лъвовете се озова под водата? Историята раказва, че първоначално е построен по време на династията Хан, между 25 и 200 г. сл. Хр. По това време Shi cheng е бил политико-икономически център на източната провинция Zhejiang, а градът е приютявал околното седалище на владетеля. Мястото е обитавано от хора векове след това.

Старият древен град е потопен, когато през 1959 г. китайското правителство решава да построи водноелектрически язовир на река Син, която наводни древното наследство.

Той е бил забравен в продължение на 40 години, но древният град се оказва запазен като „капсула на времето“ от момента, в който е бил наводнен. Тъй като водата, използвана за потапянето, не съдържаше нищо корозивно, градът е напълно непокътнат.

Градските стени, за които се смята, че датират от 16 век, са имали пет входни порти. Широките градски алеи имат 265 арки с каменни стени и издълбани дракони, феникси и лъвове по тях.

Shi cheng е функционирал като град до 20-ти век, но все още не може да бъде напълно картографиран. Днес водолазите постепенно проучват всяка конструкция, постройка, пътека в Шиченг - за да получат пълна картина как е изглеждало това селище.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай