След като се разхождаше през луксозния парк Ал-Азхар в Кайро и стигна до пътната артерия Салах-Салем, за да хване такси, туристът може случайно да хвърли поглед през пътя и да се ужаси.
Там е може би най-необичайната област на Египет.
Местните го наричат El-Karafa - „гробището“. Посетителите използват по-запомнящо се име - Градът на мъртвите.
И двата варианта точно отразяват същността. Тук, в лабиринт от мавзолеи, гробници и крипти, простиращ се на 6 км, живеят повече хора, отколкото в Чебоксари и Калининград. По последни официални данни населението на Града на мъртвите е 500 хиляди души, по неофициални - много повече.
Невъзможно е да се преброи, защото хората живеят тук незаконно и, естествено, са усвоили умението да се крият с ефективността на хамелеони.
Магически камък от Голгота расте и лекува болни край София
Как се случи това
Сещате ли се за популярния израз „Пътят към ада е постлан с добри намерения“? Той точно характеризира дейността на Гамал Абдел Насър, който идва на власт в Египет през 1958 г. и става негов първи президент.
Насър гони британците от Египет, национализира Суецкия канал, подобрява условията на труд и се бори с бедността. При него икономиката на Египет расте с 6-7% годишно до 1966 г.
Гамал Абдел Насър е толкова популярен в арабския свят, че го наричат наследник на фараоните и баща на арабите.
Зареждане на рекламата
Повечето от реформите на Насър укрепват само столицата Кайро. В резултат на това египтяните от провинциите масово се втурват към Кайро за по-добра съдба, а през 60-те години населението на столицата се удвоява. Но Кайро „не е гъба“ - не е готов да поеме адекватно всички.
Това мистериозно място в Родопите лекува страшни болести, дори Александър Македонски го е посещавал
Ехото от тази масова миграция може да се види и днес - под формата на крайна бедност, планини от боклук и безкрайни задръствания. Кайро е силно пренаселен, но това го прави интересен за туристите.
Средната цена за наемане на студио в Кайро за месец през 2024 г. е 5000 EGP. Средната заплата на египтянин е 4000–5000 EGP . Всяко семейство има по 4 деца.
Саудитската мечта: Пустинният мегаполис за $500 милиарда, за който не се знае нищо ВИДЕО
При такива условия животът в столицата се превръща за египтяните в тъжно търсене, от което те се опитват да намерят изход, използвайки всякакви, понякога най-оригинални методи. Например преместване на гробище.
Жителите на града на мъртвите дори не подозират, че са скуотери, те нямат такъв термин. Те просто се възползват от чудесната възможност да живеят безплатно близо до центъра на столицата. Мрачната близост с мъртвите изобщо не ги притеснява.