Свещеното езеро Титикака – дом на девици, лабиринти и безброй тайни

Свещеното езеро Титикака – дом на девици, лабиринти и безброй тайни

Според митологията на инките, точно от него се издигнал богът-създател Виракоча и започнал да сътворява слънцето, луната, звездите и първите хора

Езерото Титикака е красиво и силно почитано свещено езеро, намиращо се на границата между Перу и Боливия, близо до Копакабана. Според митологията на инките, точно от него се издигнал богът-създател Виракоча и започнал да сътворява слънцето, луната, звездите и първите хора.

Наскоро там беше открит голям храм, потопен под водите на езерото, което само увеличи неговата тайнственост и обаяние.

Според фолклора на инките, след голямо наводнение бог Виракоча се издигнал от езерото Титикака, за да създаде света. Той заповядал на слънцето (Инти), луната (Мама Киля) и звездите да се издигнат, след което отишъл в Тихуанако, за да създаде първите хора Малку Капак и Мама Окло. Тези първи хора, „инкските Адам и Ева“, били направени от камък и съживени от Виракоча, който им заповядал да тръгнат по света и да го  населят.

Това е най-чистото езеро в света – защо къпането там е забранено

Затова Титикака е родното място на инките, чиито души се връщат към корените си в езерото след смъртта, съобщава sacred-destinations.com.

През 2000 година международна археологическа експедиция откри древен храм, потопен в дълбините на езерото. Огромната постройка е дълга почти колкото две футболни игрища и е онамерена след проследяване на потопен път, който започва близо до Копакабана.

Смята се, че храмът е на възраст между 1000 и 1500 години. Боливийското правителство се опитва да намери средства и да извади храма на повърхността. Местните хора, обаче, се страхуват от това какви последици бил имал такъв акт на неуважение към езерото.

Какво може да се види на езерото Титикака

Със своите 8370 кв. км площ и дълбочина до 281 м, Титикака е едно от най-големите, високите и дълбоките езера в света. То е известно със своите красиви тъмносини води.

Освен самото езеро, някои от неговите 41 острова също се считат за свещени. Особено важен е Исла дел Сол (Островът на слънцето), намиращ се в Боливия близо до Копакабана. Той е най-голям от всички острови (9 на 6 км) и се счита за дом на върховния бог Инти.

На северния край на острова се намира градчето Чалапампа, дом на изумителния Чинкана (лабиринт). Големият каменен комплекс с лабиринти вероятно е бил място за обучение на жреците на инките.

Необичайно за инките, строителството му е доста непрецизно. Някои археолози смятат, че е възможно те да са бързали да го завършат. Под острова тече естествен извор, който се появява в свещения каменен фонтан в Юмани.

На стотина метра от Чинкана на пътя към Чалапампа има свещена скала, издяла във формата на пума. По-нататък по пътя към града има два много големи отпечатъка от стъпки. Твърди се, че те били направени, когато слънцето паднало на земята, за да роди Манко Капак и Мама Окло.

На южния край на Исла дел Сол се намира Юмани – най-големият град на острова и мястото, където се намират Стълбите на инките. 206 стъпала, построени от инките, водат към града и към свещения фонтан. Направен от камък и с три отделни извора, за него се казва, че е извор на младостта.

Залезът на Исла дел Сол е вълшебен и е най-добре да се види от фара на най-високата точка на острова – 4000 метра надморска височина. Слънцето облива свещените планини в ярки цветове, а светлината му се отразява в тъмносинята вода на свещеното езеро, преди да потъне под хоризонта.

Островът на Луната (Исла де ла Луна) е легендарният дом на богинята Мама Куила. Сградите там първоначално са изградени от културата аймара, предшестваща инките, но последните също оставили своя отпечатък върху архитектурата (като характерните трапецовидни врати).

По време на епохата на инките Исла де ла Луна приютявал избрани жени, известни като „девиците на слънцето“, които живеели като монахини. Те носели дрехи от вълна от алпака и изпълнявали церемонии, посветени на слънцето.

Интресни са и островите Урос или плаващите острови (Ислас Флотантес). Те са направени от хората от тръстика в перуанската част на езерото. Жителите им са наследници на древната култура урос и все още живеят обикновен традиционен живот. За тях вече сме ви разказвали подробно в pochivka.blitz.bg!

На островите има две планини – Пача Мама (Майка Земя) и Пача Тата (Баща Земя). И двете са свещени места. Всяка година на 18 януари местните се обличат в традиционни дрехи и изкачват двете планини. Поклонниците изкачват всеки връх на две групи и се срещат, за да предложат листа от кока, зърно и алкохол на Земята.

Основните отправни точки за разглеждане на езерото Титикака (и други места в региона) са Пуно в Перу и Копакабана в Боливия. От Копакабана повечето туроператори организират еднодневно пътуване до Исла дел Сол с кратко спиране на Исла де ла Луна.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай