България е на прага на нов културен и туристически възход – остров Св. Св. Кирик и Юлита край Созопол ще се превърне в ключов център за подводна археология и културно-исторически туризъм в Черноморския регион. Това съобщи зам.-министърът на културата доц. д-р Тодор Чобанов по време на форума "Бранд Бургас – европейска столица на културата", организиран от в. „Стандарт“.
Нов живот за острова с музей, екипи и технологии
На острова ще бъде изграден музей на черноморската цивилизация, който ще съхранява и представя безценни артефакти, открити в морските дълбини край българското крайбрежие. Заедно с това ще бъдат разкрити 15 нови щата към Центъра за подводна археология, за да се осигури капацитетът и експертизата, необходими за работа на световно ниво.
В подкрепа на дейността се предвижда закупуването на нов специализиран кораб за подводни експедиции. Две нови сгради – една административна и една техническа – ще бъдат предоставени на центъра за нуждите на екипите и съхранение на оборудването.
Инвестиции с визия за бъдещето
Очаква се съвсем скоро да бъде обявена обществена поръчка за укрепване на ключова сграда на острова – емблематичното бивше рибарско училище, което ще бъде трансформирано в модерна изследователска и експозиционна база.
Държавата предвижда и рекорден бюджет от над 4,2 млн. лева за археология през 2025 г. Средствата ще бъдат насочени към ключови проекти, включително крепостта Русокастро, античния град Деултум, както и към спасителни проучвания с приоритет върху морските райони.
Ново място на картата на Европа
Остров Св. Св. Кирик и Юлита се подготвя да заеме своето място на културната и научна карта на Европа. С проекта се очаква не само да бъдат привлечени учени, изследователи и туристи от цял свят, но и да се създаде устойчив модел за развитие на културен туризъм с висока добавена стойност.
Бургаският регион се утвърждава като иновативен пример за съчетание на история, наука и модерна визия, а България все по-уверено заявява своето място като пазител на морското културно наследство на Черно море.