Тази крепост е предшественик на голям град на морето

Тази крепост е предшественик на голям град на морето

От върха на кулата огън упътвал лодките нощем и в мъгла

Крепостта Порос е предшественик на съвременен Бургас. Тя се намира до защитената зона „Пода“, близо до града- любимо място за разходка на местните жители, защото има и специално укритие за наблюдение на уникални птици. 

Информация за крепостта може да се намери в няколко стари европейски морски карти от XIII-XVII век, където фигурира именно под името Порос и е била с много важно предназначение- да пази входа на Мандренското езеро, пише "Труд". 

Къщи „живи крепости“ във възрожденски квартал пазят бурна история

Създадена е от римския император Антонин Пий, но може би още преди това е съществувало древно селище.  

Отначало е била построена "Кулата при отока", на латински- „Бург”, която е имала локационни функции, помагала е на влизащите в езерото Мандра лодки и малки кораби да не затънат в заблатените зони на отока. На върха на кулата горял огън през нощта и в мъгливо време, т.е. била е като морски фар.

Крепостта е имала пристанище- Поро (проток) или Порос, а Мандренското езеро наричали Скеф. Византийските исторически извори го предават на гръцки като “Пиргос”, което има същото значение. В посветителен надпис от ІІ век се казва, че по границите на римската колония Деултум са изградени бурги (крепости).

Местността е известна и с една паметна битка от времето на Втората Българска държава. В началото на XIV в. българският цар Теодор Светослав предприел поход към Черноморското крайбрежие, където властта му се разпростряла над Русокастро, Месемврия, Анхиало, Созопол и Агатопол. 

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

 

 

 

Коментирай