Топ 10 на местата за речен круиз в Европа

Ще трябва да решите дали искате да разгледате повече дестинации или да усетите повече на по-малко места

https://pochivka.blitz.bg/pateshestviya/top-10-na-mestata-za-rechen-kruiz-v-evropa Pochivka.blitz.bg
Топ 10 на местата за речен круиз в Европа

Круизът по тиха река без трафик, заобиколен от живописни гледки към реката, е идеален начин да видите Европа.

Можете да отпивате от виното си, докато съзерцавате съвършен пейзаж, който минава покрай вас – замъци, средновековни села и полета с цветя.

По необходимост европейските речни кораби са малки и броят на пътниците често е под 200, което прави тези круизи много по-социално и интимно изживяване.

Има също много неща за правене и разглеждане на сушата, а с по-чести спирки можете да се насладите на повече дейности на сушата.

Круизните линии вече предлагат и по-завладяващи учебни изживявания, като уроци по готвене и домашни посещения, или дейности като пътувания с велосипед и дълги преходи.

Най-трудната част е да изберете къде да отидете - затова ви показваме 10-те най-добри места за европейски речен круиз.

Тръгва най-дългият круиз в света - 150 държави за 3 години и половина

1. Северен Рейн (Германия)

Северната част на Рейн се отличава с драматични пейзажи и множество интересни градове, съобщава Lonely Planet.

Кьолн, четвъртият по големина град в Германия, предлага множество атракции, като се започне с известната му катедрала, докато Кобленц, при сливането на реките Рейн и Мозел, е наслада за очите със своите паркове и цветя.

Насочвайки се на юг, Рейн лъкатуши между замъци на хълмове и стръмни полета с грозде за производство на вино. Идилични села се появяват зад всеки завой, техните фахверкови къщи и готически камбанарии сякаш са извадени от приказка.

Почти непокътнат през Втората световна война, красивият Шпайер е увенчан от великолепна романска катедрала.

2. Южен Рейн (Франция, Германия и Швейцария)

Южен Рейн формира границата между Германия и Франция, преди да стане северната граница на Швейцария.

Страсбург е перфектната увертюра към всичко, което ви очаква в Елзас – комбинацията между Франция и Германия, между средновековно минало и прогресивно бъдеще.

По-на юг Шварцвалд се влива в Елзас в германския град Брайзах.

Не е изненадващо, като се има предвид географската и културна близост с Франция, че местните жители тук имат страст към добрата бутилка вино.

Базел, на кръстовището на френската, германската и швейцарската граница, е може би мястото, където френско-германските корени на Швейцария са най-очевидни.

3. Рона (Франция)

Заемайки стратегическо място при сливането на реките Рона и Сона, грандиозният стар Лион е гастрономическата столица на Франция.

Надолу по течението Рона преминава покрай римските руини на Виен и вековните лозя Côtes du Rhône, откривайки се към слънчеви гледки на овощни градини, лавандулови полета и далечните Алпи, докато продължава на юг.

През 14 век провансалският град Авиньон е център на римокатолическия свят.

Неговото впечатляващо наследство от църковна архитектура включва най-вече извисяващия се Папски дворец от списъка на световното наследство.

4. Западен Дунав (Австрия и Германия)

Бароковите улични пейзажи и императорските дворци подготвят сцената за артистичните и музикални шедьоври на Виена, заедно с културата на кафенетата и оживените епикурейски и дизайнерски сцени.

Придвижвайки се в Германия, Дунав леко се извива към италианския град Пасау.

Най-високата печалба в източна Бавария отива в Регенсбург, бивша столица и един от най-красивите и оживени градове в Германия. Нюрнберг (Nürnberg), вторият по големина град в Бавария и неофициална столица на Франкония, е енергично място с история, която варира от необявената столица на Свещената Римска империя до съдебните процеси за нацистки военни престъпления.

5. Източен Дунав (Унгария и Сърбия)

Двата големи града в този участък на река Дунав са столиците съответно на Унгария и Сърбия.

Будапеща има по нещо за всеки – от драматична история и пищна архитектура до лечебни термални води.

Откровен, приключенски, горд и дързък: Белград има изобилие и еклектична архитектура, което го прави един от най-активните градове в Европа днес.

Докато се стреми към по-светло бъдеще, миналото му се разгръща пред очите ви: социалистическите блокове са притиснати между шедьоври в стил ар нуво и останки от хабсбургското наследство, контрастиращи с останки от Османския период. 

6. Дуро (Португалия)

Регионът Дуро, домът на портвайна, е просто едно от най-славните места на земята. Долината Дуро разкрива стръмни терасовидни лозя, издълбани в планини, гранитни скали, варосани квинти (имения) и винарски изби от 18-ти век, които привличат посетители от цял ​​свят.

Скромният, но разкошен Порто примамва с огромния си средновековен център, божествена храна и вино и харизматични местни жители. Очарованието му е толкова фино, колкото нюансите на отлежало кафяво порто, което е най-добре да се вкусва бавно.

7. Елба (Чехия и Германия)

Покривайки Чешката република и сериозна част от източна Германия, круизите по Елба са по-малко известни варианти за речно пътуване.

Прага, която не е на Елба, но обикновено се включва в речните круизи, си съперничи с градове като Будапеща и Париж по отношение на красотата. Нейният лабиринт от калдъръмени алеи и скрити дворове е идеален за спокойни и разпускащи разходки. 

Класическата гледка към Дрезден от северния бряг на Елба представя кули, кули и куполи, принадлежащи на дворци, църкви и величествени сгради: трудно е да се повярва, че градът е бил почти заличен от картата от съюзническите бомбардировки през 1945 г.

В същото време град Витенберг е популярен преди всичко заради Мартин Лутер, монахът, който постави началото на немската Реформация през 1517 г.

8. Сена (Франция)

Париж се радва на популярност във всяко време, с незабавно разпознаваеми архитектурни забележителности, запомняща се кухня и шикозни бутици.

Храненето е типична част от парижкото изживяване, а богатство на произведения на изкуството е едно от най-добрите, показващо безценни съкровища в дворцови музеи.

Не пропускайте Руан, който  е една от най-привлекателните и богати на история дестинации в Нормандия, със своята извисяваща се готическа катедрала, красиво реставриран средновековен квартал, отлични музеи и оживен културен живот.

В устието на Сена, Le Havre е любовно писмо към модернизма, предизвиквайки следвоенната енергия и оптимизъм на Франция.

9. Майн (Германия)

Извираща във Франкония и съединяваща се с Рейн близо до Майнц, Майн е най-дългата река в пределите само на Германия.

От Бамберг до вливането ѝ тя изминава около 400 км през шлюзове и живописна природа, осеяна с исторически градове.

Небостъргачите на Франкфурт са в голям контраст контраст с живописните градове, които следват, въпреки че също има доста традиционен и очарователен стар град.

Живописният Вюрцбург е известен със своето изкуство, архитектура и деликатни вина.

Обезоръжаващо красив архитектурен шедьовър, целият стар град на Бамберг е обект на световното наследство на ЮНЕСКО.

10. Мозел (Германия)

След като прекоси Франция и Люксембург, Мозел се отправя през Германия, за да срещне съдбата си с Рейн при Кобленц. Това е много красив участък от реката, ограден от лозя, и предлага възможност за спокойно плаване и разглеждане.

С изумителните девет обекта на ЮНЕСКО за световно наследство, великолепният Трир приютява най-хубавия ансамбъл от римски паметници в Германия и е оживен заради своя характерен средновековен център и многобройни студенти.

Bernkastel-Kues са прекрасни селища близнаци в сърцето на страната на виното, докато замъкът на Кохем и красивите сгради го правят визуален акцент на Мозел.

Как да изберем маршрут за европейски речен круиз?

Двете големи реки за европейските круизи са Рейн и Дунав.

Заедно те някога са били северната граница на Римската империя. Круизите по Рейн често се движат от Амстердам до Базел, следвайки течението на реката през Германия.

Круизите по река Дунав започват в Южна Германия, преминават през Братислава, Словакия; Линц и Виена, Австрия; и Белград, Сърбия; след това минавате по българо-румънската граница, за да стигнете до Черно море.

Докато много европейски речни крайцери за първи път се придържат към тези две реки, има много други налични опции.

В Западна Европа можете да обикаляте френската провинция по Рона и Сена или да разгледате лозята на Португалия по Дуро. Дори на една и съща река могат да се предложат различни маршрути.

Една компания може да се ограничи по Рейн, позволявайки ви да видите най-интересното за няколко дни; друга може да отнеме повече време, като изследва по-малки места по пътя и предлага повече време за преживявания на сушата.

Ще трябва да решите дали искате да разгледате повече дестинации или да усетите повече на по-малко места.

Бивша служителка на круизи разкри какво тя никога не би правила на борда

Кога е най-доброто време да отидете на европейски речен круиз?

Круизите по европейските реки обикновено започват през пролетта, около март, и продължават до октомври.

Някои круизи, работещи в райони, където коледните базари са характерни, продължават до декември, но лошото време или наводнението на реката може да попречи на плановете.

Зимните круизи обикновено се фокусират върху места, където се предлагат коледни изживявания.

По-късите дневни часове означават, че ще видите по-малко пейзажи, но очарованието на празничния сезон има своята привлекателност.

Изборът на вашия сезон до голяма степен е въпрос на лични предпочитания и има плюсове и минуси за всеки сезон.

Летните круизи предлагат най-зрелищната природа, най-дълга светла част на деня и най-доброто време, но градовете, които посещавате, ще бъдат много по-оживени и няма да сте сами в пристанището; на някои по-малки места може да се наложи да се катерите по палубите на други лодки, за да стигнете до брега.

Пролетта и есента означават по-малко време около басейна на горната палуба, но по-голямо спокойствие на брега. Очаквайте дъждове през пролетта, но и цъфтящи цветя. Есента е чудесно време за круиз по Дуро, с бране на грозде и меки температури. /pochivka.blitz.bg

Горещи

Коментирай