Дълго време в Европа били сигурни, че някъде в пустинята (на острови, в планините) расте едно ужасно дърво, наречено Анчар, излъчващо смъртоносна отрова.
Източник на тази информация е холандският ботаник Румпф. Пътувайки из Индонезия, той попитал местните жители какви отровни растения използват за стрелите си. Местните хора дали на "белия човек" три кутии, а резултатът е следният доклад:
„Нито други дървета, нито храсти, нито трева растат под дървото, не само под неговата корона, но дори и на разстояние от камъка: почвата е безплодна, тъмна и сякаш овъглена. Отровен въздух, задушен, пада на земята и умира, а перата на птиците покриват земята."
Това е мястото, където Дж. К. Роулинг написа първия "Хари Потър"
Всъщност, истинският анчар не е толкова отровен. Стрелите наистина били потапяни в неговия млечен сок и дългият контакт с листата може да доведе до изгаряния, но животните и птиците могат безопасно да се изкачат по ствола и да седят на клоните му. Отровата е наистина опасна само ако влезе в кръвта.
Въпреки това, в природата, има още едно дърво, много напомнящо на свойствата на легендарното "дърво на смъртта". Тя расте от другата страна на Земята, в крайбрежните гори на Антилите. Дървото се нарича Манчинела или Манчинила и прилича на тропическа ябълка. Дори и плодовете му са като малки ябълки: розови, миришещи вкусно - просто да ти се прииска да опиташ.
Те също имат добър вкус, сладък и кисел, с едва забележима приятна горчивина ... само че тя се превръща в непоносима горчивина за минута-две, усещането за парене започва в гърлото, езикът и устните се подуват. Добре е, че отравянията се развиват бавно: през последните няколко години всички, които са опитвали тези ябълки, са били спасени. По-често туристите идват в болници в карибските градове са с изгаряния в ръцете и краката им, сякаш върху тях са се изплискали с вряща вода - в резултат на седене под дървото или докосване на клоните му. Най-опасното е да стоите под Манчинела, когато вали: отровата, която минава през водата, която тече от листата, е достатъчна, за да загубите зрението си. Ако имате късмет, то е за известно време.
Най-якият бар в света си търси барман! Може да сте вие
Какъв е биологичният смисъл на такова отровно дърво? В крайна сметка, почти всяка промяна е фиксирана в еволюцията само ако е печеливша. Нещо повече, дори сладките плодове, които животните обикновено ядат, са отровни, затова разнасят семената и ги „разпръскват” като оборския тор.
Погледнете отново снимката на растяща Манчинела. Виждате ли, почвата наоколо е пясъчна, което означава, че в нея има много малко хранителни вещества. Следователно, ако животно умре от отровата (за предпочитане точно тук, под дървото), то ще послужи като тор за растението. За някого смъртоносна отрова, а за друг - еволюционната полза.