Сред красивата природа на Габровските възвишения се крие село Боженци. Място, където може да се потопите в атмосферата на Възраждането, да чуете непознати истории, а и да си вземете глътка въздух от забързаното ежедневие.
5 причини да не ходим в Турция за морската си почивка
То се намира на едва 9 километра от центъра на Габрово и на 6 километра от Трявна.
Легендата гласи, че селото е основано от болярката Божана, избягала заедно с децата си от Търново след падането на старопрестолната столица под османска власт. Първи писмени сведения за Боженците (Боженци) има в османски данъчен регистър от средата на XVIII век, пише glasnews.bg.
През втората половина на XVIII век населеното място се оформя като център за околните колибарски селища. Развиват се овцевъдство, пчеларство, бубарство и различни занаяти.
Основен поминък на хората от Боженци била търговията, чийто разцвет започнал през XVIII век и продължава и през XIX век. С течение на времето селото се разраства и през Възраждането се превръща във важен кръстопът.
Селцето е обявено за Архитектурно-исторически резерват още през далечната 1964 година. Така е запазило и духа на живота преди Освобождението. През XX век са реставрирани почти всички къщи, старото кафене механа в центъра на селото, възстановени са ковачница, кожухарска работилница, работилницата за пречистване на восък.
Край на спекулациите: Защо Шарм ел Шейх е страхотен курорт
Днес отворени за посещение две музейни къщи – къща-музей „Баба Райна“ и къща-музей „Дончо Попа“, които представят етнографски експозиции, Менгема – работилницата за пречистване на восък, Килийно училище, Експозиционна зала в Новото школо и Изложбена зала в Старото школо.
В изложбената зала се сменят гостуващи изложби, а в експозиционната освен гостуващите изложби се поставят и постоянните експозиции на музея. Храмът на Боженци също носи белезите на миналото - „Св. Пророк Илия“ е построен през далечната 1841 г. В двора на църквата са и паметниците на загиналите във войните 1912 – 1918 г., и на Иван Карадимитров.
По кълдаръмените улици на Боженци, което ежегодно бива посещавано от хиляди туристи, ще откриете съхранени образци на цялостния архитектурен ансамбъл на едно проспериращо българско селище от епохата на Възраждането. Всяка година архитектурно-историческият резерват става сцена на различни възстановки на традиционни обичаи и обреди.
Историческият резерват е част и от 100-те национални туристически обекта на Българския туристически съюз, а печати се издават в музейните обекти.
Ако след посещение на Боженци имате желание за нови подвизи, в непосредствена близост до селото има запазен римски път, който продължава в екопътека в посока Габрово, а от източния край на селото започва горска пътека към Трявна.
Кадри: МАИР "Боженци", Музей Боженци- Facebook