Вековна българска крепост с таен проход и уникална гледка

В началото на XIII век мястото е мистериозно напуснато - причините са неизвестни

https://pochivka.blitz.bg/pateshestviya/vekovna-balgarska-krepost-s-taen-prohod-i-unikalna-gledka Pochivka.blitz.bg
Вековна българска крепост с таен проход и уникална гледка

Източник: Shutterstock

Крепостта "Туида" е най-забележителният археологически паметник в района на Сливен, който води началото си от епохата на късната античност.

Тя се намира се в местността Хисарлъка, непосредствено над кв. "Ново село" на Сливен. От мястото на крепостта се открива уникална гледка към величествените “Сини камъни” и към град Сливен.

Крепост с уникална архитектура, на границата между Изтока и Запада

Дълга история

Античното селище Туида има вековна история.  От VI хил. Пр.Хр. до XIII в.н.е, било е населявано от тракийски племена, антични римляни и средновековни българи. Крепостта е част от укрепителната старопланинска система, която имала изключително важна роля за отбраната на Римската империя, по-късно и на ранната Византийска империя, както и на Средновековна България.

Първоначално са открити останки от селище от късножелязната епоха (VI – I век пр. Хр.), което през следващите столетия на римската и късноантичната епоха се превръща в тържището Туида. Началото на този нов етап от обитаването на Хисарлъка (II–IV в.) е възможно да се определи от първите писмени източници за наименованието на тогавашното селище – Туида/Суида/Цоида. Предположенията са, че там е възникнало тракийско селище през III в. сл. Хр. 

При разкопки са намерени оригинални архитектурни паметници – крепостните стени, ъгловите кули, северната и южна порти, основите на жилищни, стопански и военни помещения, останки от славянски жилища, два епиграфски мраморни постамента, посветени на боговете Аполон и Зевс, чрез които се установява името на твърдината като Туида или Суида.

В намерен надпис от началото на III в. селището е наречено „тържище“ и най-вероятно е спадало към територията на Августа Траяна, (днешна Стара Загора). 

(Снимка: Крепост Туида - Сливен Tuida Fortress)

След преместването на столицата на Римската империя в Константинопол селището е укрепено, като е издигната крепост върху хълма. Използваната техника е opus incertum mixtum – с три редови тухлени пояси и пристенни стълбове, които са завършвали с тухлени арки. Селището е имало и таен проход към реката на запад. Крепостта избягва нашествието на готите през 378 г., но е разрушена при набезите на хуните през V век. 

В българска власт

Районът на Сливен влиза в пределите на Първата българска държава около 705 г., като част от областта Загоре, дадена на Тервел по договора му с византийския император Юстиниан II. На мястото на Туида възниква българско селище, чието име е неизвестно. Началото му не е датирано, но е преди 870 г., от когато датира намерен оловен печат на княз Борис-Михаил.

(Снимка: Крепост Туида - Сливен Tuida Fortress)

Българите ремонтират крепостните стени, дори водопровода при северната порта. Строят се нови сгради във вътрешността, някои от които са облицовани с мраморни плочи, изработени в каменоделски ателиета в Преслав. От този период са открити няколко тухли с гравиран върху тях прабългарския знак Ипсилон, фланкиран с две хасти.

В началото на XIII век мястото е напуснато и обекта престава да съществува. Не е ясно дали причината за това са опустошителните походи на Калоян, латинските нашествия или развихрилата се в тоя период чума. Оцелялото население тогава се измества в по- високите и много по- добре защитени от природата крепости в “Карандила”.

(Снимка: Крепост Туида - Сливен Tuida Fortress)

В чертите на старата крепост след нейното изоставяне продължава да функционира само некрополът около малка гробищна църква построена върху насипа покриващ монолитната ранновизантийска административна сграда.

Какво да видим днес

По проект на Община Сливен по Оперативна програма "Регионално развитие" 2007 – 2013 г. е реставрирана и консервирана тази културно-историческа забележителност. Част от дейностите на проекта включват облагородяване на околното u пространство и превръщането u в основна туристическа дестинация в региона.



В крепостта работи екип от аниматори и екскурзоводи, които ще Ви потопят в миналото на обекта чрез похватите на "живата история". Ще се запознаете с бита, културата, занаятите и военното дело на обитателите й, посочват от infotourism.sliven.bg.

Предлагат се различни услуги, като стрелба с рефлексен лък, обличане на средновековен костюм и снимки и демонстрации с хищната птица Драко, с която представяме Соколарството като един от древните занаяти на прабългарите.

Беше най-големият град в Южна България, сега в него живеят 1133 души

Община Сливен отбелязва 10 години от отварянето на Крепост Туида - реставрирана, консервирана и обновена. Всички събития организирани през настоящата 2024 г.

Преди дни се проведе осмото издание на Средновековен събор „Помни славата“, който е част от програмата за Празника на град Сливен - Димитровден.

Горещи

Коментирай