Днес ще ви представим историята на един българки град. Малко хора знаят, че той е с толкова древен произход.
Много историци спекулират, че това е било най-голямото населено място по площ в България през Средновековието извън столиците Плиска, Преслав и Търново. Носил е името Хотел или Хоталич, пише poznanieto.bg
Кой днешен град е наследник на град Хотел
Става въпрос за град Севлиево. В Средновековеието, той е известен под името Хотел (на славянски) или Хоталич. Намирал се е на около 4 км от днешния град Севлиево и в днешно време е известен със запазената си крепост. Самото име Хоталич е запазено в османските административни документи, които ни показват наличието на такова средновековно селище.
Връзката между Севлиево и Хоталич/Хотел
Дълги години се е смятало, че старото име на град Севлиево е Серви или Серби. Приемало се е, че Севлиево е създадено от преселници българи от Сръбско, които се заселват тук след като България попада под Османска власт. Постепенно името се видоизменя от турците на Селви и Севлиево. Но дълго години не се знаеше, че Севлиево и Хотел на практика са едно и също селище.
Сандански - най-топлият български град
След превземането от страна на турците в края на XIV на крепостта Хотел/Хоталич, голяма част от населението е избита или продадена в робство. В следствие, както с много други крепости, Хотел е разрушена, за да не може да послужи за бъдещи действия срещу новите господари. Самите турци се заселват в равнината , по левия бяг на река Росица. Това привлича и останалото население от крепостта и от съседните населени места и така се създава новото селище Долен Хоталич/Хотел. Постепенно самият град Хоталич се разраства все повече и в османските документи е посочен като административен център на област в Османската власт. При самото му разрастване, той се обединява в селото Серви и така с течение на годините се формира новият субект – град Севлиево.
Откъде разбираме важността на град Хотел за България
Големината на Хотел – Самата крепост е разположена на цели 15 дка, а извън нея имало повече от 40 дка на които е живеело населението. Това подсказва, че това е бил град със сериозна големина, което означава, че е бил ключов за България.
Резервоар за вода – Това е една рядко срещана находка за българските средновековни крепости. Това подсказва, че крепостта е била подготвена да издържи на много продължителна обсада и очевидно е била от голяма важност.
Много богатства – През 1993 година е направено сериозно откритие за крепостта. Намерени са около 3000 медни ромейски монети и около 150 български такива. Това е сериозно количество, което подсказва, че градът е бил освен военен, но и важен търговски център за Средновековна България. Монетите датират от XIII век.