Защо има гроб на покрива на тази джамия в Истанбул

Защо има гроб на покрива на тази джамия в Истанбул

Свидетели на тези събития не са оцелели до днес, а всичко има толкова мистичен привкус, че е трудно да се повярва

В едно кътче на квартал „Лалели“ в Истанбул има една почти незабележима сграда на джамия. На външен вид този мюсюлмански храм не се различава особено от другите като него. Освен ако не погледнете към покрива му.

Поглеждайки към купола под определен ъгъл, можете да видите очертания, приличащи на гроб. И всъщност това е точно гроб.

Как се е озовал той на покрива?

В Истанбул върви най-старото метро на европейския континент

„Лалели“ е търговски квартал. Именно тук през 90-те години пристигаха предприемчиви търговци от постсъветското пространство, за да купуват евтини стоки и след това да ги продават в своите градове. Днес малко неща са се променили – същите магазини, табелки, реклами на някакви марки дрехи, които са непознати в самата Турция.

Колкото и прозаично да изглежда този квартал, той е едно много интересно място, обвито в легенди. Една от тях разкрива как ковчегът се е озовал на покрива на джамията и защо не е преместен от там.

Султан Баязид II управлявал Османската империя от 1481 до 1512 г. Той бил наричан „ислямски мистик под прикритието на император“. Личността му е доста интересна, но тази история е свързана с писаря му Синан.

Синан бил известен като много набожен човек и имал съкровена мечта – да построи джамия. Можело тя да бъде съвсем скромна, но истинска, и хората да идват в нея и да си спомнят за скромния чиновник Синан.

Мечтата му се сжъднала. Джамията била отворена за вярващите през 1496 г. Всичко дотук е потвърдено от историците.

Следващите събития, обаче, могат да се счетат за легенда, измислица и примамка за туристи. Свидетели на тези събития не са оцелели до днес, а всичко има толкова мистичен привкус, че е трудно да се повярва в тях.

Преди да си отиде от този свят Синан пожелал тялото му да бъде оставено на покрива на построената от него джамия. Това желание било необичайно и изпълнението му изглеждало налудничаво.

Когато Синан издъхнал, близките му, разбира се, не изпълнили странното му завещание. Но все пак поставили тялото в двора на джамията, за да не обидят твърде много покойника.

На следващата сутрин вярващите се събрали в джамията за молитва. Те били безкрайно изумени, когато видели, че тялото на писаря лежи на покрива, а не в земята. Чудели се какво да правят и пак положило тялото в земята. И всичко се потворило: на следващия ден тялото било отново на покрива и изплашило молещите се. На третия ден се случило същото.

Тогава хората се отказали да се противопоставят на последната воля на Синан, защото нямали никакъв успех. Било взето решение писарят да бъде положен в гроб и поставен на покрива на джамията. Споде легендата, оттогаава никой не се осмелява да свали гробницата от покрива.

Много е вероятно това да е измислена история, предавала се от дядовци на внуци в продължение на 5 века. Въпреки това храмът на катип Синан стои и до днес и хората го наричат „Джамията с летящия гроб“. И няма как да се оспори, че на покрива е поставен истински гроб, той действително се намира там.

Защо туристите в Турция не обичат да ходят на Черно море

Джамията „Катип Синан“ е една от първите построени в Истанбул след завладяването на града от османците. Въпреки името си, няма доказателства, че гробът на покрива действително е на писаря. Не е ясно и кой е нейният архитект.

Това е една малка джамия с много неизвестни около себе си. В близост се намират фонтанът и дворецът на великоя везир Далтабан Мустафа Паша.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай

Мария Симонова

Мария Симонова 11.11.2021 11:36

Уважаеми дами и господа, Моля Ви, използвайте безплатните програми за проверка на правописа. Много е дразнещо да се четат писания, пълни с правиписни грешки. А по този начин понижавате и рейтинга на публикациите си! Поздрави

е гати тъпия сайт

е гати тъпия сайт 11.11.2021 16:31

Миче като много знаеш,хайде да видим сега да ли ще си откриеш твойте грешки.