Голяма изненада, ако пътувате до Гърция лятото! Басейнът в хотела може да бъде пълен със...

През последните две години страната страда от суша, като годишните валежи са намалели с 12% спрямо средните нива през миналия век

https://pochivka.blitz.bg/plaj/golyama-iznenada-ako-patuvate-do-garciya-lyatoto-baseynat-v-hotela-mozhe-da-bade-palen-sas Pochivka.blitz.bg
Голяма изненада, ако пътувате до Гърция лятото! Басейнът в хотела може да бъде пълен със...

Източник: Снимка: Shutterstock

Заради увеличения натиск върху сладководните ресурси, причинен от сушата и туристическия поток, Гърция разглежда възможността хотелските басейни да се пълнят с морска вода.

Парламентът обсъжда ново законодателство, което да улесни този процес, като същевременно помогне за опазването на ценната питейна вода.

Какво включва предложението? 

Законодателството предвижда инсталиране на тръбопроводи за изпомпване на морска вода в крайбрежните хотели, като същевременно осигури изпускането ѝ обратно в морето. Целта е да се пести питейна вода, която може да бъде пренасочена за други градски нужди в региони с остър недостиг.

"Това законодателство регулира добива на морска вода и използването ѝ за плувни басейни,“ обясни заместник-министърът на туризма Елена Рапти. "Фокусът ни е върху опазването на водните ресурси.“

Голям проблем с туристите по родните курорти!

Защо Гърция трябва да пести вода?

През последните две години страната страда от суша, като годишните валежи са намалели с 12% спрямо средните нива през миналия век. Туристическият сезон допълнително утежнява ситуацията, особено на популярни дестинации като Егейските острови и Крит, където валежите са намалели с до една пета.

През 2024 г. Гърция посрещна близо 33 милиона туристи, което генерира 28,5 милиарда евро приходи. Въпреки това климатичната криза поставя под въпрос устойчивостта на този модел, а правителството е подложено на натиск да предприеме промени.

Внимание: КАРТА на риска показвай най-опасните държави за пътуване през 2025г.
Тайланд съживява туризма с неочакван ход! Ще легализира...


Противоречия около плана

Идеята за използване на морска вода обаче предизвика опасения сред някои експерти. Основният проблем е свързан с липсата на регулации за качеството на изхвърлената вода. Басейните с морска вода трябва да бъдат дезинфекцирани с химикали като хлор, който е токсичен за морската екосистема.

Критиците също се опасяват, че изграждането на тръбопроводи може да увреди морското дъно, а канализацията може да замърси водите. Според тях, въздействието на басейните върху водните ресурси е надценено. Проучвания показват, че на острови като Миконос и Парос басейните консумират едва 6% от наличната вода.

Какво предстои?

Хотелите няма да бъдат задължени да използват морска вода, но законодателството ще улесни създаването на инфраструктура за това. Ако бъдат наложени ограничения за използване на питейна вода, тази мярка може да се окаже ключова за балансиране на нуждите на туризма и опазването на ресурсите.

Новите правила са част от усилията на Гърция да се адаптира към климатичните промени, като същевременно защитава туристическия си сектор, пише Euronews.

Горещи

Коментирай