Това е най-опасното място за гмуркане в света

Това е най-опасното място за гмуркане в света

Тази красота вече е струвала живота на поне 150 души

В малкия морски курорт Дахаб в залива Акаба се намира едно от най-известните природни чудеса на Египет: Синята дупка.

Това е завладяващо място за гмуркане с несравним подводен свят.



И не само това - дори и неопитни водолази могат да се озоват в друг свят, защото тук няма нито опасни течения, нито животни. Но точно тази красота, според списанието за знания „Галилео“, вече е струвала живота на поне 150 души.

Опасността от смърт дебне на дълбочина от около 52 метра, защото в Синята дупка се отваря своеобразен тунел, проход към открито море. В добри дни слънчевата светлина осветява морето през него по почти магически начин и примамва хората да се гмуркат.

Подземната река Принцеса – новото чудо на природата, което ще ви плени завинаги

Неопитните водолази често правят фатална грешка: отиват още по-дълбоко.

Това, което неизбежно се случва, се нарича дълбока интоксикация - усещане, сякаш сте подпийнали, но с потенциално фатални последици. Дълбоката интоксикация може да доведе до замайване, нарушения на възприятието до халюцинации и накрая дори до загуба на съзнание, което означава сигурна смърт под водата.



Освен това кислородът става токсичен при дълбочина 64 метра, което може да има опустошителни последици за организма.


Дълбоката интоксикация е следствие от налягането под водата, като резултат - за разлика от издишването на сушата, съдържащият се в дъха азот не излиза от тялото, а напротив, той се натрупва в мозъка.

Това нарушава комуникацията на нервните клетки и предотвратява предаването на импулси - резултатът първоначално е еуфорично чувство на щастие, което след това се превръща в паника и накрая загуба на контрол. Единствената противоотрова: да изплувате незабавно, но това не е възможно в тунела на Синята дупка.

Популярното място за гмуркане постигна тъжна известност през 2000 г., когато руснакът Иури Липски стана не само жертва на красивото място, но и засне собствената си агония с подводна камера. Причина за фаталния край е не само невниманието му, но и това, че водолазната му жилетка се спука при опит да я надуе – тя вероятно би го спасила.

Тайните на японската образователна система, с които децата стават супер успешни

На любителите водолази не е позволено да се гмуркат по-дълбоко от 40 метра - но първите ефекти от дълбоката интоксикация вече могат да настъпят и на 30 метра. А това значи, че Синята дупка все още е доста опасна.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай