Почивахме в турската Анталия миналия август. Трябваше да отидем в руското посолство и беше просто интересно - защо Анталия е толкова популярна по принцип и особено сред рускоезичните, така че този курорт дори се нарича град на „руски туристи“, пише разочарована туристка на блога Рыжие расСказки.
Затова отидохме там с голямо очакване! Дори не четох рецензии, така че мнението на други хора да не повлияе на възприятието ми. Исках сама да го видя, да го разбера, да го усетя.
Това е най-безсмисленият паспорт - с него не можете да влезете в нито една държава
Пренебрегвайки съветите на опитни туристи, веднага паднахме на входа на Анталия, където стигнахме по залез слънце, като изминахме път с дължина около 500 км от вкъщи.
Вместо пристъп на наслада, какъвто ми се случва навсякъде в Турция, дори в пустинята, за първи път в живота си почти изпаднах в паника: липсва ми кислород! Дишах като риба, изхвърлена на брега. Каква безсмислица?!
Без да съм паникьор, си мислех, че нещо не е наред с мен: може би това е такава неочаквана реакция на организма на радостта от идването на желаното място, дъхът ми внезапно е пресекнал в гърлото ми? Но никога не съм имала проблеми с дихателната система. И вместо от радост, бях покрито с лепкава пот, децата започнаха да хленчат и се чешат от тази пот, а съпругът ми каза, че е чувал за тази особеност на Анталия, но не смятал, че всичко е толкова лошо.
Ето защо, моят основен и единствен съвет към тези, които все още не са били в Анталия и планират пътуване до там през лятото е следният:
Запасете се не с бански и слънцезащитен крем, а с кислородни апарати като тези за гмуркане или дори за астронавти! Кислородът е полезен за вас, за да можете да се върнете у дома в добро здраве. И е по-важен от татуировките на лицето.
9 правила обяви Гърция за туристите
И забравете за грима, момичета: тялото и лицето ще бъдат мокри през цялото време.
Всъщност всичко е свързано с екстремната влажност! Не знам какви прекрасни природни условия създават толкова ужасен ефект на сауна, но топлината + влажността е непоносима. Изглежда, че ако задържите дъха си, не се движите, правилно фокусирате очите си и ги поставите на фокус, можете да видите как капчиците влага едва треперят във въздуха. Може да се почувства директно физически - нос, кожа, визуално. Необичайно, разбира се, но мисля, че дори в ада ще е по-приятно: горещо е, но сухо, можете да живеете там. А в Анталия всички оцеляхме 3 дни. На прага на припадъка.
Първия ден, опитвайки се да намерим поне някои предимства на известния курорт, отидохме на разходка (между другото, наивно да чакате вечерна прохлада: тя е на почивка поне до октомври).
Анталия като цяло е много живописна и разнообразна, търговията е в разгара си! А изпаренията от това кипене, както изглежда, също добавят влажност.
И нощният живот също кипи! Бяхме в Стария град в 22:00, а нощният живот започва след полунощ.
Красота, нали? Ходене и ходене с часове, но прекомерната влажност прави невъзможно да се наслаждавате на красотите докрай. И е невъзможно да свикнеш с това!
По-късно, когато влязохме в хотела, леко измих тениската на по-малката дъщеря, замърсена със сладолед. Прикрепих я извън прозореца. И на сутринта нещата на децата не просто не изсъхнаха, но и се влошиха от влагата през нощта. А плочките от външната страна на сградата също бяха покрити с влага, бяха мокри! Не съм виждала това преди.
И аз си мислех, че през лятото в Анталия животът е възможен дори при климатик, но се оказа, че климатикът не решава проблема с влагата! Когато лежите потни дори след петото пътуване до душа и върху вас духа студен въздух, тогава това само по себе си е неприятно.
Като цяло за мен остана загадка защо повече от милион души са се натъпкали в такава душ кабина. Направо преброяване на мазохисти, честно!
Искам да се надявам, че през останалата част от годината е по-поносимо и усещането за асфиксия не те чака на всяка крачка. И може би някой ден ще се опитам да дам втори шанс на Анталия, но определено няма да е през лятото, а през януари. Или кой е най-студеният месец там?