Само на 17 км. от Банско се намира село Добърско. То е известно със своята църква, с интересни и любопитни изображения, както и с лековитата си вода.
Легенди разказват, че водата помага за различни здравословни проблеми от векове.
Под църквата "Св. Св. Петър Тирон и Теодор Стратилат" извира водата, която жителите, смятат за лековита.
Тази червена църква е по-стара от почти всички български храмове
"Църквата е много стара, но всичко е много добре запазена. Легендите, които се носят около църквата, са за самуиловите войници, които откриват лековитата вода и се лекуват с нея", разказа Елена Ченова, уредник на църквата.
Църквата „Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат“ е построена през 1122 г., а стенописите са направени от будни и заможни добърчани през 1614 г. Храмът бил с малки размери и, както турците изисквали, външно не се отличавал от жилищните сгради. Наполовина в земята, без камбанария и купол, с малки прозорчета-мазгали, храмът приличал повече на малка непристъпна крепост. Но добърчани компенсирали това с вътрешната му богата украса и благолепие. Поразителните стенописи и автентична архитектура на храма го причисляват към най-ценните образци на българското изкуство.
Водата помага за очи и рани и се намира в двора на църквата.
Осем оброчища обграждат селото под формата на кръст. От юг е хълмът на св. Илия, от север – новоизграденият параклис на св. Богородица, на изток са Копаната църква със запазени останки от параклиса „Света Троица“ и вековен черен бор, на запад – Георгиева църква.
(Снимка: bulgarianhistory.org)
Тази лековита вода близо до София е благословена от Дънов
В средата на кръста остава старата базилика, а до нея и възрожденската църква „Сретение Господне“ – също национален паметник на културата. Според местни легенди на всички тези места в миналото е имало поне по едно вековно дърво, до което е поставян жертвен камък или кръст и където са се провеждали обредите и тайнствата. Те са свързани помежду си с пътека и са туристически маршрут за гостите на селото.