Животът в сибирската тундра върви според собствените си закони и канони. Някои хора вероятно си мислят: "Ужас, как могат да живеят така? Студено е, няма условия, наоколо вали сняг!" А ненците гледат обитателите на бетонните джунгли с недоумение и се чудят как може да се живее, когато наоколо няма свобода и пространство.
Повечето ненци живеят в Ямало-Ненецки автономен окръг и Ненецки автономен окръг в Русия. Те говорят тундренски или горски вариации на ненецкия език.
Марсиански студ – защо изобщо някой ходи до най-големия необитаем остров на планетата
За неподготвен човек животът с пастирите на северни елени в палатки (чум) може да изглежда сложен и невъзможен.
Тук няма централно отопление. Вътре в чума има печка, която се топли с дърва. Искате да ви е топло или да сготвите храна? Първо трябва да намерите и нацепите дърва. В тундрата дървата за огрев далеч не се намират на всеки ъгъл, така че човек трябва да си ги намери и да си ги пренесе в палатката.
Няма и ток. По-точно има, но трябва генератор и бензин. Но има телевизор, който е включен за няколко часа на ден.
Трябва да спите на пода върху еленски кожи. Но като цяло, ако прегърнете куче и се увиете в еленски кожи, тогава имате всички шансове да не замръзнете през нощта. В крайна сметка никой няма да пали печката през нощта. А на улицата е -50 °C.
За да получите вода, трябва да разтопите сняг. Естествено, за душ не може да се говори. Но можете да затоплите вода в чайник и да използвате леген.
От продуктите има само елен или който каквото си е донесъл. За да стигнете до магазина, първо трябва да карате моторна шейна 30 минути, след това да хванете такси или да отидете на стоп до града и да стигнете там за около час. И обратно по същия път.
И няма къде да се съхранява храна. Затова най-разпространената храна е риба, еленско месо, консерви, зърнени храни и тестени изделия. Деликатес е наденица и пресни плодове или зеленчуци.
След няколко седмици е време за преместване. Необходимо е напълно да се разглоби палатката, да се натоварят всички вещи на шейната, да се съберат всички елени. След се кара няколко десетки километра през тундрата. Разтоварва се и се събира всичко на ново място. И така цяла година, пише блогърката Лена Лисейкина, прекарала няколко седмици със северния народ.
А ето какво можете да научите от пастирите на северни елени:
1. Задоволете се с най-необходимото. Естествено, когато трябва постоянно да събирате и разглобявате неща, вие вземате само всичко необходимо със себе си.
2. Насладете се на студа и живейте в хармония с него. В крайна сметка просто няма друг избор. А дрехите на пастирите на северни елени са идеални за тези условия.
3. Живейте в хармония с природата. Удивително е как пастирите на северни елени се ориентират в цялата тази бяла тишина.
4. Обичайте мястото, където сте родени. Повечето пастири на северни елени имат пари да напуснат и живеят в малки и големи градове, а понякога дори и в няколко апартамента там. Те обаче изобщо не се стремят да "избягат от тундрата". Казват, че само там се чувстват като у дома си.
Домът на най-лошото време в света – по студено е само на Южния полюс
5. Решавайте сложни проблеми. Без това не може. Или еленът ще се разболее, или моторната шейна ще се повреди, или някоя друга беда ще ви сполети. А не можете просто да се обадите на майстор да ви ремонтира палатката.