Древните египетски пирамиди се извисяват от хиляди години и са едни от най-старите оцелели паметници в света. Но как всъщност са изглеждали, веднага след като са построени?
Египетските пирамиди, издигащи се от пясъка в Гиза, за доказателство за човешката изобретателност и инженерна мисъл. Те са построени като гробници за древните фараони, но са устояли на времето и са се превърнали в много по-голям символ.
С хилядолетията, обаче, пирамидите са се променили. Основната причина са действията на строителни работници, които си набавяли строителни материали от тях, както и крадците, плячкосвали гробниците.
Катакомби и Бялата пустиня: Места в Египет, които са по-впечатляващи от пирамидите
Когато пирамидите били построени – и в Гиза и на други места, те не изглеждали пясъчно кафяви, както сме свикнали да ги виждаме днес. Те били покрити със слой блестящ седиментен камък.
„Всички пирамиди били облицовани с фин бял варовик“, обяснява Мохамед Мегахед, професор в Чешкия институт по египтология в Карловия университет в Прага, пред Live Science.
Варовикът давал на пирамидите гладък лъскав външен слой, който блестял ярко под силното египетско слънце.
Само за построяването на Голямата пирамида в Гиза строителите използвали 6,1 млн. тона варовик. За съжаление, много владетели започнали да използват варовиковата облицовка на пирамидите за други строежи. Има сведения, че варовикът е започнал да бъде премахван от пирамидите по времето на Тутанкамон и продължило до 12-и век сл. Хр.
Днес част от варовиковия слой може да се види на върха на пирамидата на Хефрен в Гиза.
Днес на върха на пирамидите в Гиза няма нищо, но първоначално върху тях е имало завършващи камъни, наричани пирамидиони. Те били покрити с електрум (електрон) – смес от злато и сребро, посочва Мегахед. Пирамидионите изглеждали като заострени бижута на самия връх на пирамидите.
Тайната на подземния лабиринт под най-старата египетска пирамида
(Снимка: Budget Direct)
Повечето пирамидиони са изгубени през вековете, но има няколко, които са запазени в музеи. Те показват, че върху тях са били издълбани религиозни изображения.