Опустошителното земетресение в Турция и Сирия, последвано от мощни вторични трусове, предизвика бедствие, пред което целият свят остана безмълвен.
Турция не е преживявала толкова страшно земетресение от 1939 г., когато живота си са изгубили близо 33 000 души.
Броят на загиналите при бедствието в понеделник в Турция и Сирия вече е над 11 000.
Страната, която има не четири, а шест сезона
Традиционно всички свързваме Япония със силни земетресения. Страната действително е в силно сеизмична зона и се е приспособила много добре към това – както с подходящо строителство, така и с обучение на хората за реакция при бедствия.
В действителност, обаче, всяка страна по света пази спомен за опустошителни земетресения, донесли тежки човешки загуби и разрушения.
Така например най-силното земетресение на Балканите и в континентална Европа за последните 150 години е регистрирано през 1904 у нас - в с. Крупник, община Симитли.
На фона на апокалиптичните картини от Турция и Сирия много хора си задават въпроса коя част от света е в безопасност от земетресения. Има ли въобще къде да избягаме от това бедствие?
Първо трябва да е ясно, че няма част от света с нулева сеизмична активност и без земетресения. Някои страни се намират близо до краищата на тектонски плочи и там такива бедствия е по-вероятно да се случат, пише World Atlas.
Земетресенията варират – от такива, които могат да предизвикат страшни разрушения, до такива, които са толкова слаби, че хората не ги усещат.
Въпреки това в някои държави вероятността да се случи земетресение е много малка. Никъде не е безопасно, но в тези страни е възможно най-безопасно.
8. Барбадос
В Барбадос се случват природни бедствия като земетресения и свлачища, но не толкова често, че страната да се счита за рисков регион. В сравнение с магнитуда на земетресенията на места като Тринидад и Тобаго и островите Leeward, тази карибска страна е много по-сигурна.
7. Малта
Малтийският архипелаг е разположен в безопасна част на африканската тектонска плоча. След британската колонизация на Малта е имало много малко сеизмична активност в епицентър в тази част на Средиземно море. Малта е имала 7 земетресения в последните 500 години. Заради тези минимални поражения през вековете Малта се счита за зона с нисък риск от земетресения.
6. Финландия
Земетресенията във Финландия са относително слаби и техният магнитуд е до 4 по Рихтер. В тази държава няма и активни вулкани, които да създават проблеми, така че обитателите ѝ се считат за големи късметлии по отношение на природните бедствия.
5. Норвегия
Норвегия също е сред страните, в които земетресения се случват спорадично и са нещо необичайно. Тази северна страна не е преживявала никаква интензивна или опасна сеизмична активност през последните 10 години.
4. Швеция
Всеки път когато прочетете за земетресение в Швеция, ще видите и коментари за това, че е нещо необичайно. В някои западни части от страна се усещат слаби трусове, но обикновено те са твърде леки, за да причинят щети. Едно малко земетресение на година не е толкова лошо нещо.
3. Андора
Андора е малка държава, разположена в югозападната част на Европа, граничеща с Испания и Франция. Обикновено всяка сеизмична активност там се магнитуд под 2 по скалата на Рихтер. Затова Андора се счита за сравнително безопасно място, където да се скриете от земетресение.
2. Саудитска Арабия
Въпреки че в страната има редки земетресения в частите около Червено море, те почти никога не се считат за опасни. В последните 10 години не е имало никакви значителни земетресения и свлачища в Саудитска Арабия.
1. Катар
Тази страна винаги е начело на класациите за най-малък риск от природни бедствия. Катар е страната, в която е най-малко вероятно да има циклон, суша, наводнение и земетресение.
Най-лошото, което може да я сполети, са пясъчни бури и леки наводнения. Тя е достатъчно отдалечена от големите разломни линии и вулкани, което я прави една от най-безопасните страни с най-малка сеизмична дейност.