Може би сте запознати с класациите на българските населени места. Вероятно знаете кои са най-големите и кои най-малките от тях.
Почти сигурно е, обаче, че не сте се замисляли за подредбата им според буквата, с която започват имената им.
С буквата “А” имаме цели 82 от тях, като 9 са градове. Сред тези 9 се открояват 2 по-големи града.
Но кой е най-големият град с буквата “А”?
Топ 5 на едни от най-красивите планински градове в България
1. Асеновград – 50 631 жители
На почетното първо място е Асеновград с неговите малко над 50 хиляди души по настоящ адрес към септември 2023 година. Въобще на Асеновград му върви да бъде на първо място във всяка класация. Освен това той е:
- най-големият необластен град в България
- най-големият град в Родопите
- най-големият в област Пловдив след град Пловдив
Просто няма начин Асеновград да не спечели и тази класация. Град с много богата история. Разбира се, носи името на един от най-славните ни царе – Иван Асен II. Заради многото църкви е известен още и като “Малкият Йерусалим”, съобщава poznanieto.bg.
2. Айтос – 22 150 жители
На почетното второ място е град Айтос. Данните за неговото население също са по настоящ адрес към септември месец 2023 година. Градът е с много богата история.
През години е носил най-дълго време името Аетос, което от гръцки означава орел. Поради тази причина се е наричал и Орлово и Орловец. Вече конкретната дума Аетос се свързва от някои учени с един от учениците на Орфей, който носел това име. Други го свързват с непристъпната крепост, която наподобявало Орлово гнездо. Така или иначе, Айтос е град е много богато минало и прекрасна природа.
3. Аксаково – 7 911 жители
Аксаково допълва почетната тройка с 7911 души по настоящ адрес към септември 2023 година. Градът е с прекрасно местоположение, само на около 10 км от Варна. Старото име на селището е Аджемлер, което според големия български учен Васил Миков се превежда като "персийци".
Селището запазва дълго време своето име, но през 1934 година е променено на Аксаково – кръстено е на името на Иван Аксаков. Това е един от руските общественици, които изиграват огромна роля в популяризацията на Българския въпрос в Русия. Играе изключителна роля, за да настрои руското обществено мнение в полза на война срещу Османската империя през 1877-1878 година.
По отношение на град Аксаково, той е един от най-младите градове в България. Такъв е от 2004 година, когато бива въздигнат в този статус, тъй като покрива условията вече да не бъде село.
4. Ардино – 4521 жители
Данните за Ардино също са към септември 2023 година. Един от най-големите ни градове в Родопите – особено в нейните западни части. Интересното е, че до 1934 година носи 2 имена – Егри кьой и Хаджъ кьой. Първите писмени сведения за селището са от средата на XIX век от френски пътешественик. Самото име Егри кьой или Егри дере е по името на реката, която минава оттам.
Най-голямата атракция е Дяволският мост, който се намира в близост. Там е снимана част от един от най-известните български филми – "Време разделно".
5. Априлци – 2598 жители
Данните за Априлци са към края на 2022 година. Интересното е, че Априлци е създаден като град чак през 1976 година. Това се случва след сливането на 4 големи села, които в момента са негови квартали :
- Ново село
- Зла река
- Видима
- Острец
Това превръща и Априлци в един от претендентите за най-дълъг град. Смята се, че неговата дължина е впечатляващите 22 км.
6. Ахелой – 2122 жители
Данните за Ахелой са към септември 2023 година. Градът се намира на около 30 км от град Бургас – в крайбрежната зона на Ахелойски залив. Старото име на селището е Чимос, което е побългарено на Чимово през 1934 година. През 1960 е преименувало на сегашното си име.
За думата "ахелой" има много спорове относно нейния произход и какво означава. Приема се, че е тракийска и има връзка с “ахел” – вода, воден. Мястото е свързано е с една от най-големите ни военни победи - тази на Симеон през 917 година. Друг интересен факт е , че Ахелой е обявен за град чак през 2009 година.
7. Антоново – 1457 жители
Антоново е град в област Търговище, но е разположен на равно разстояние между административния център на областта и Велико Търново. Данните за неговото население са към септември 2023 година. Сменило е няколко имена през годините:
- Яйла кьой
- Поляне – от 1934 до 1949 година
- Антоново – по името на Антон Кръстев
През 1974 година е обявено за град.
8. Алфатар – 1370 жители
Данните и за него са към септември тази година. Намира се на окло 20 км от Силистра и на малко повече от румънската граница. Алфатар е старо българско селище. Познато е още от средата на XVI век. Много неговите жители бягат в Руската империя след една от поредните Руско-турски войни през XVIII век. На тяхно място се заселват доста бежанци от Сливенско и Ямболско през 1828-1829. Те също бягат от репресиите на турците след поредната война между Русия и Османската империя.
Това превръща Алфатар в едно от най-големите села в Добруджанско към датата на Освобождението. Селото е част от Румъния между Втората Балканска война и Крайовската спогодба, като селяните водят голяма и успешна съпротива срещу дебългаризацията. Връща се в рамките на България и за кратко носи името Генерал Лазарово.
US списанието Travel публикува списък с топ 10-те градове в Европа, №1 е български
9. Ахтопол – 1281 жители
Ахтопол е най-малкият град с буквата “А” спрямо посочените данни. Неговото население е към края на 2022 година. Градът е с много богата история. Много често той сменя държавата си през Средновековието, тъй като се пада граничен град между България и Византия. Бива превзет през 1453 година заедно с Цариград и неговото население е разселено. Върнат е в България чак по времето на Балканските войни, като там се заселват много български бежанци от Източна Тракия.