Кои са единствените европейски държави с химн без текст

Кои са единствените европейски държави с химн без текст

Докато някои са създадени чрез комбиниране на различни песни, а други са претърпели цензура, в няколко страни са стигнали до заключението, че би било най-добре да няма никакви думи

Националният химн е толкова важен, колкото и знамето. Въпреки че не се сблъскваме с тях много често и не бихме знаели как да разпознаем чуждите, химните са отражение на националната гордост и идентичност. Те се пускат на празници, когато е необходимо да се отдаде специална почит с отношение и поведение.

Сигурни сме, че поне мнозинството от хората знаят наизуст собствения си национален химн. Не би било изненадващо и, ако знаете части и интересни факти за химните на близките държави. Като например, че словенският национален химн Zdravljica е написан от известния им поет Франс Прешерен и че сръбският национален химн се нарича "Bože pravde".

Балканският остров, който мирише божествено

Но знаете ли текста или поне един куплет от националния химн на Босна и Херцеговина? Ако не знаете, не е странно. Това е така, защото химнът на тази страна е един от малкото европейски химни, които официално нямат текст. Докато някои са създадени чрез комбиниране на различни песни, а други са претърпели цензура, в няколко страни са стигнали до заключението, че би било най-добре да няма никакви текстове.

В Европа има само четири такива страни и от тези четири две са на Балканите. Ето кои са те:

Босна и Херцеговина
Националният химн на Босна и Херцеговина се нарича Intermezzo и е приет за национален химн през 1998 г. Той е композирана от Душан Шестич от Баня Лука и, ако не сте чували за него, може би сте по-запознати с дъщеря му Мария Шестич, която представи Босна и Херцеговина на конкурса за песен на Евровизия в Хелзинки през 2007 г. с песента „Rijeka bez imena“. 

Тъй като в Босна и Херцеговина живеят бошняци, хървати и сърби, е трябвало да се намери такъв, който да обедини всички. Така Intermezzo е приета като обща композиция, а тласъкът към това решение беше даден от Карлос Вестендорп, върховен представител в Босна и Херцеговина по това време. Въпреки че на няколко пъти е имало инициативи за добавяне на текст към националния химн на Босна и Херцеговина, това (все още) не е постигнато. 

Испания
Испанският национален химн се нарича Marcha Real и е композиция, използвана за почетен марш през 18 век. Изпълнява се на церемониални събития в присъствието на кралското семейство и се смята за един от най-старите химни в света. Не се знае кой е авторът му, а слухът, че е измислен от Фридрих II, крал на Прусия, в крайна сметка се оказа само слух.

За тази композиция са написани няколко текста, така че самият химн е използван с текст няколко пъти и има няколко версии. Въпреки това е трудно да се намери текст, който да обедини страна, в която има вечно напрежение между каталунците, баските и останалата част от Испания. През 1978 г. последната версия, одобрена от националистическия лидер и генерал Франсиско Франко, беше отхвърлена и днес испанският национален химн се изпълнява официално без текст.

Сан Марино
Химнът на малката република Сан Марино също ще ви остави без думи. Нарича се Inno Nazionale (буквално: национален химн) и е композиран от цигуларя Федерико Консоло, който е отговорен и за една от най-красивите сефарадски мелодии, които можете да чуете в италианските синагоги. През 1894 г. е приет за национален химн.

Въпреки че италианският поет Джозуе Кардучи е написал текста към него, той не се изпълнява официално и не се пее на церемонии - само понякога в неформална среда или в училищни класни стаи. Точно като Сан Марино, това стихотворение е кратко и се състои само от четири кратки строфи. Не е трудно да се запомни или изпее, но ето, Сан Марино решава да е част от клуба на инструменталите. 

Косово
Подобно на химна на Сан Марино, химнът на Косово има въображаемо име: Химнът на Република Косово. Той беше приет за национален химн през 2008 г. и беше избран отчасти защото не се отнася до конкретна етническа група или политическа идея - трудна задача в страна на напрежение между косоварите, т.е. албанци и сърби.

В Гърция: „Срам за Балканите, това трябва да бъде забранено!“

На самия конкурс за химн беше отбелязано, че текстът може да бъде прикачен към него, но химнът вероятно ще бъде без него. Има неофициален текст, който върви с него, който се отнася до добродетелите на смелостта, любовта към родината и орлите като един от поетичните образи и символи.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай