Изкуство, финес, злато... Вълшебството ни заобикаля навсякъде по света, но има едни местенца, специално обособени, за да ни накарат да усетиш магията на десетки велики творци.
Не е нужна специална класация, за да бъдат подбрани най-добрите музеи в света.
Ще ви представим няколко места, които събират в себе си невероятни колекции от антични предмети, картини скулптури и други предмети на изкуството, които трябва да видите поне веднъж в живота си:
Лувър, Париж
Днес Лувърът е най-големият музей в света с една от най-богатите и разнообразни колекции на изкуство (а също и най-посещаваният). Лувърът, възникнал по време на управлението на крал Филип Август, е обединен с двореца Тюйлери (тогава резиденция на френските крале) под ръководството на Хенри IV в края на 16 век.
Първоначално е служил като място за събиране на изкуството на монарсите (по време на управлението на Луи XIV) и едва след Френската революция е превърнат в музей.
В момента тук се съхраняват повече от 500 хиляди произведения на изкуството. Задължително гледане: „Джоконда“ от Леонардо да Винчи, „Три грации“ от Лукас Кранах, „Салът на Медуза“ от Теодор Жерико, „Великата одалиска“ от Жан-Огюст-Доминик Енгр и Венера Милоска.
5 неща, които никога да не казвате на една рускиня!
Музей на изкуството Метрополитън, Ню Йорк
Разположен в сърцето на Ню Йорк , MET е един от най-големите музеи на изкуството в света. Открит е през 1872 г. и в момента има повече от два милиона произведения на изкуството от цял свят: от антични статуи до картини на френски художници. Разбира се, в стените му е представена и голяма колекция от американско изкуство.
Тематичните изложби и събития на музея бият рекорди по посещения с всяко ново откриване. Именно тук се провежда балът на Института по костюмите – Met Gala – музеят дори е посветил едно от крилата си за годишната изложба. В постоянната експозиция не пропускайте да разгледате „Мадона“ на Андреа Верокио, „Арлезианецът“ на Винсент ван Гог и „Тифани и Ко“.
Ермитаж, Санкт Петербург
В случая с Ермитажа цифрите са обезкуражаващи: 60 000 стаи, 10 000 зали, 3 милиона творби, 230 000 квадратни метра площ. Музеят в Санкт Петербург е шедьовър на световното наследство. Ермитажът отваря врати през 1764 г. и днес е най-големият музей в света по брой на експонати и картини (повече от 16 000 картини).
А вие знаехте ли? В тези държави още се плаща ергенски данък
В стените му можете да разгледате артефакти от древна Гърция и Рим, както и множество произведения на италиански и френски майстори. Тук са изложени Мадона Лита от Леонардо да Винчи, Дамата в синьо от Пол Сезан, Лютнистът от Караваджо, Даная от Рембранд и Композиция VI от Василий Кандински.
Музей на модерното изкуство Гугенхайм, Билбао
Открит през 1997 г., музеят Гугенхайм в Билбао е скъпоценен камък на съвременната архитектура. Сградата е проектирана от Франк Гери. Архитектът отказа да построи музей в центъра на града, предпочитайки предградията.
Залите съдържат истинския каймак на модерното изкуство: от Ричард Сера и Джени Холцер до Жан-Мишел Баския и Анди Уорхол. Също така си струва да разгледате тук творбите на Сай Туомбли, Ив Клайн, Джеф Кунс и Луиз Буржоа.