Най-странната граница в света - кой с кого граничи тук? КАРТА

Най-странната граница в света - кой с кого граничи тук? КАРТА

Населението и на двете спорни части е обитавано от четири враждуващи клана

Когато гледаме която и да е географска карта, очакваме държавните и други граници да личат отдалече. Това означава, че границата трябва да е ясно дефинирана, проста, с възможно най-малко чупки, криви и отклонения от логиката. Има обаче и такива, които са точно обратното. 

Анклавът е територия, която е изцяло заобиколена от територията на друга държава, но в случая с Обединените арабски емирства и Оман дори това е трудно за разграничаване и разбиране.

Малкият Вавилон: Руският град на границата с Монголия, който някога е бил рай за богатите СНИМКИ


Тези две държави на Арабския полуостров имат обща граница с обща дължина 609 км. Видът и траекторията на техните граници са продукт на британската колониална администрация, която остава в тези райони до края на 50-те години на миналия век.

За да определят своите сфери на интерес, британците очертали границите на целия регион, като пренебрегнали естествената рамка: географските, етническите и културните особености на региона. Като едно от последствията от такава политика се е създала тази странна граница, пише NPortal.

Границата на Обединените арабски емирства се състои от поредица от неправилни, макар и сравнително хоризонтални линии, които пресичат планинския терен от западния бряг на Персийския залив до източния бряг на Оманския залив.

 

Въпреки това там се е получила странна граница. В процеса на деколонизация на Арабския полуостров и създаването на нови национални (арабски) държави, Емирствата и Оман не можели да се споразумеят за демаркация, така че неохотно приели съществуването на предварително установени граници. Така формираните през 30-те години на ХХ век микрорайони (анклави) Мадха и Нахва са оцелели до днес. В средата на територията на Обединените емирства има ексклав на Оман, наречен Махда, а по-нататък в него има още по-малък анклав на емирствата - Нахва.

Границата между Източна и Западна Германия – 1300 км огради, мини и дула на пушки

Населението и на двете спорни части е обитавано от четири враждуващи клана. В процеса на извоюване на независимостта на двете държави те са изправени пред въпроса към коя държава да принадлежат. Така два рода решават да се присъединят към Оман, считайки, че е по-богат и може да им предложи по-добри условия на живот, докато другите два рода остават верни на Арабските емирства.

Двете държави решават да приемат предложенията на местното население и да запазят съществуващите разделения.

Мадха днес е почти празна, с развита част, наречена "Нова Мадха", където има пътища, училище, пощенска служба, байрамско кафе, полицейски участък, Оманска банка, електричество и водоснабдяване и летищна писта. Има и патрул на кралската полиция на Оман.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай