По света има какви ли не странни ритуали и практики за украсяване на тялото - от татуировки, пиърсинг и дори тапи за нос. Последните са носени от жените от племето Апатани, което сега населява района на Долен Субансири, в североизточна Индия, пише Vintage News.
Татуировките са били нещо съвсем нормално за тях от древни времена и обикновено представлявали вертикални линии, които започвали от челото и слизали до края на брадичката.
Бондо - най-изолираното племе в Индия, в което мъжете 24 часа дневно са пияни
Те често носели много изразителни бижута на лицата или около главите си, а поставянето на тапи в носовете им станало обичайно, за да се спасят от нападателите, които ги отвличали от племето. Жените от племето Апатани са били изключително красиви, красиви са и днес, затова мъжете от съседните племена често са ги отвличали за съпруги.
За да предотвратят това, старейшините на селото предложили на всяка жена да постави тапи в носа си и да има татуировки на лицето си, за да стане по-малко привлекателна за похитителите.
Практиката, която е започната за защита, прераства с времето във важна част от културата и традицията на Апатаните. Тя е много актуална до 70-те години на миналия век, когато правителството забранява поставянето на запушалки в носа на жените. Така че днес вероятно виждаме последните поколения жени с тапи в носовете, останали от миналото.
Топ фотографът Омар Реда, който е пътувал до много отдалечени места по света и документирал техния начин на живот, е автор на страхотни снимки, които ще останат за поколенията.
Тапите за нос винаги са се поставяли отстрани и са подобни на тапите за уши. Не пречат на дишането на жените. За Омар Реда жените Апатани всъщност са първият контакт с култура, която следва украсата на носа като обичайна практика. Казва, че не може да откъсне очи от този „детайл“ на лицето.
Той бил шокиран, когато чул историята за това как момичетата обикновено се татуират на лицата си по време на първата менструация, а след това се поставят тапи в носа им, ако не са били поставени по-рано.
За щастие тези обичаи вече не се спазват днес, но изглежда някои други обичаи са дълбоко вкоренени в живота на апатаните. Твърди се, че във всяко домакинство в селото и днес има жертвено място, където се носят кокоши яйца за здраве и щастие. В селата има и жертвени олтари, където хората отиват, за да се молят на духовете за прошка.
Умря и последният човек от недокоснато от цивилизацията племе в джунглата ВИДЕО