Искам да споделя с вас историята на пътуването ми до столицата на Йордания, Аман. Беше в началото на пролетта на 2019 година, пише българка в социалните мрежи.
Забелязах, че не съм виждала никъде толкова еднотипни къщи. Те са еднакви, между тях няма достатъчно свободно пространство, стоят точно една до друга. Много къщи, сякаш не са завършени, защото метални щифтове стърчат от покривите. Не ми пасваше как в столицата къщите могат да бъдат в това състояние. Искам да отбележа, че ходих не в най-бедния район на Аман, но и не най-богатия.
Заинтересува ме и въпросът, защо всички къщи са в един и същи цвят? Без разнообразие. Не разбрах какъв е проблемът, защото цените в супермаркетите не са евтини и наистина цената на всичко е завишена, тоест парите отиват в хазната, а градът е толкова избледнял. Дори мислех да започна бизнес с декорация на домовете в Аман.
Най-чистият град в Индия! От цялата страна идват тук и цъкат с език
Като цяло, обикаляйки цял ден в столицата, видях един и същи тип, еднакви етажни къщи, които понякога бяха разредени от присъствието на небостъргачи.
Вече в късния следобед, вкъщи седях в голяма стая за гости, пиех ароматно арабско кафе и разговарях с приятелите си.
Вероятно съм задала 1000 въпроса като малко дете, „защо….“, „И как… ..“, „и къде ....“, „Защо ....“, защото наистина се чудех защо в тази страна са такива къщите.
Оказа се, че от икономиката на йорданското хашемитско кралство остава какво да се желае ... Парите, които отиват в хазната, просто отиват за по-важни нужди на държавата от декоративната облицовка на къщи, както и обикновените хора не могат да си позволят такива "прелести", освен ако не става дума за туристически хотели и ресторанти.
Какви са тези къщи?
Къщите са изградени от бял камък, защото той е издръжлив и друг камък (червен например), който е много по-скъп в страната. През лятото е много горещо в Аман, белите къщи не се загряват и такива сгради (охладени през нощта) не изпускат студа през деня, а вътре остава доста хладно и приятно. На прозорците има щори, в допълнение към безопасността те изпълняват функцията за поддържане на прохлада в стаята.
Също така през зимата, поради устойчивия бял камък, топлината остава в къщата.
Друг важен момент е, че къщите нямат газово отопление. За да готвят, жителите използват електрическа печка или купуват газова бутилка и се свързват с газова печка. На покривите поставят слънчеви панели и бойлер вътре за топла вода.
В къщата, където живеех, имаше стенен акумулатор, в мазето имаше голям агрегат, за работата на който беше необходимо много дизелово гориво, а това не е достъпно за жителите. Хората предпочитат да използват климатик или по-евтин вариант - керосинов нагревател.
Защо има щифтове на покривите?
Всичко се обяснява просто. Земята в градовете е много скъпа и обикновено средно семейство не е в състояние да закупи собствен парцел. Е, само ако вземе огромен заем от банката. Някои го правят. Но повечето предпочитат да продължат изграждането на къщите етаж по етаж. Не е много красиво, но всеки има покрив над главата си. Освен всичко друго, този метод позволява на семейството да не се разпръсва, а да живеят заедно.
Важна подробност за всеки йорданец е наличието на балкон, веранда или двор, където може да седне и да се наслади на вечерната прохлада, а през зимата - да се попече на слънце.
Въпреки това еднообразие в Аман има много красиви исторически места. Нищо чудно, че този град привлича толкова много туристи всяка година.