В Турция вдигнаха 5-звездно бижу, но това, което намериха отдолу, смая всички

Разходите за строителството стигнали до 120 млн. долара – повече от четири пъти от първоначалната цена

https://pochivka.blitz.bg/oferti/v-turtsiya-vdignakha-5-zvezdno-bizhu-no-tova-koeto-namerikha-otdolu-smaya-vsichki Pochivka.blitz.bg
В Турция вдигнаха 5-звездно бижу, но това, което намериха отдолу, смая всички

Можете да прекарате следващата си ваканция, посещавайки културни забележителности или да се глезите в 5-звезден луксозен хотел. А как ви звучи да можете да направите и двете неща едновременно?

Съвсем наскоро луксозен нов хотел отвори врати в Антакия, който спокойно може да бъде определен като инженерно чудо, архитектурна красота и първокласна археологическа забележителност, съобщава Си Ен Ен.

Турция окончателно се отказва от all inclusive. Какво ще предложат в замяна?

Както повечето хотели по света, в момента Музей-хотел Антакия е временно затворен заради коронавируса, но могат да се правят резервации от юни и отсега мястото обещава да се превърне в едно от най-предпочитаните от туристите.

След 10-годишно строителство модерният хотел с 200 стаи се носи на стоманени колони над археологическия музей „Неджми Асфуроглу“, който пази около 35 000 артефакта от 13 цивилизации, най-старите от които са от 3-и век пр. Хр.

Историята започва през 2009 г., когато семейство Асфироглу започва изкопните работи за бъдещ луксозен хотел. Тогава са намерени останки от древния град Антиохия – на няколко км от центъра на съвременния турски град Антакия. Оригиналните планове за мястото вече били неприложими, но семейството приело предизвикателството. Те започнали да работят съвместно с общината, археологическия музей и съвета за запазванена културните и природни ценности. Така започнали най-големите систематични разкопки в Турция от 30-те години насам.

В този 10-годишен период е разкрито най-голямото цяло парче мозайка в света – 1050 кв. м, и първата в света непокътната статуя на бог Ерос.

Как, обаче, се строи върху ценен археологически обект, когато дори не трябва да стоите върху него? Семейство Асфуроглу наело награждавания турски архитект Емре Аролат да проектира „плаващия“ хотел. Около 20 000 тона стомана – четири пъти повече, отколкото за Айфеловата кула, били ръчно заварени в специална фабрика близо до Истанбул.

Разходите за строителството стигнали до 120 млн. долара – повече от четири пъти от първоначалната цена.

200-та „висящи“ хотелски стаи, както и общите пространства като лобито, барът и уникалният ресторант висят над руините и предлагат на гостите гледка върху 23 века история. Сградата гледа и към близката църква „Свети Петър“ – първата в света каменна църква.

Над 3000 дни и 6 млн. работни часа са вложени в това творение. Там има пет ресторанта, което превръща Антакия в Световен град на гастрономията на ЮНЕСКО. Там се намира и най-голямото СПА в града, център за уелнес и фитнес. Оригиналните римски бани на Антиохия се намират точно отдолу.

5 курорта в Турция с невероятно красива природа

Резервации вече могат да се правят за втората половина на годината директно в хотела или чрез онлайн туроператори. „Разбира се, ще следим ситуацията и ще продължим да поддържаме връзка с нашите клиенти. Ако нещата започнат да се нормализират, очакваме една много натоварена последна четвърт на 2020 година“, заяви представител на хотела.

(Снимки: themuseumhotelantakya.com)

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Горещи

Коментирай
19 Коментара
Скомля
преди 4 години

Красиво, но никога не е било турско! Жалко за изключителната природа и уникалните артефакти, жалко....

Откажи
Ред
преди 4 години

Хората се стремят да запазят каквото е останало от историята няма различия от религия и етнос до като в България това не е така каквото се вижда от исляма се руши

Откажи
Путин
преди 4 години

Константинопол отново ще бъде християнски!

Откажи
Mehmed
преди 4 години

Жалки сте завистливи въшки сега е Истанбул държава с история и икономика назад във времето никога не е поробена или да е била васал на някого с огромна територия те са приели исляма доброволно не като вас насила големите християни да жалко че е още има хора като вас

Откажи
Мемо
преди 4 години

Да не би България да е на сегашната си територия откакто свят светува нанесли сте се на тракийски и византийски земи жалки сте само омраза изпитвате към турците без причина дори им благодарете че са ва пощадили продажни копелета дори Апостола сте го предали как не ва е срам да коментирате за Турция

Откажи
Джендо
преди 4 години

Браво на собствениците на хотела. Похвала и за всички които са им съдействали и помогнали , включително и Турската държава. Прекрасен пример как се опазва и съхранява световно историческо наследство.

Откажи
васко
преди 4 години

браво.Хората умеят да ценят историята и да разберат,че тя хем ще им върне с печалба вложените средства,хем ще остане за бъдещите поколения.Там си нямат бай ганя,дето разруши мавзолея...

Откажи
Безимена
преди 4 години

Ако беше в Бг, да са го заринали под земата

Откажи
Турчина
преди 4 години

Браво на братска Турция скоро България ще бъде наша и белите българки няма да се стопят

Откажи
Гост
преди 4 години

Браво на турците, те ценят всичко, за това са посещавани от всички, а тук се България посещава от пияници и припаднали жени! Ако това богатство беше в България щеше да е най - малко разграбено или унищожено!

Откажи
И тук имаме
преди 4 години

Банкяджи асфалтоглу.

Откажи
joni
преди 4 години

RIMSKITE ARTEFAKTI STRAXOTNI TOVA TURSKO JELQZO OTGORE GROZILISCTE

Откажи
асдтфг
преди 4 години

Това не е т урска земя

Откажи
nagat
преди 4 години

Запомнете, от т урчин Левски не става.

Откажи
преди 4 години

Да благодарят на византийците и римляните за тази история, че те нямат своя!

Откажи
Дада
преди 4 години

Хората строили цивилизации с хилядолетия и дошъл чаршаф и унищожил всичко. Жалко.

Откажи
Tengu
преди 4 години

За простите турчета едно ще кажа ходете и вижте как са осквернрни византийските християнски паметници в Константинопол. Коло стенописи с избодени очи и мръсни графити по тях. И това се толерира от държавата, а уж опазват световното културно историческо наследство.

Откажи
emo
преди 4 години

ot 1878 godina v Bılgariya postroenite tsıkvi ne sa dori 100 a za 500 godini robstvo sa postroyeni had 4800 tsırkvi... kOmentiray ŞOPE..."NE E VAJNO AZ DA SIM DOBRE VAJNOTO E KOMŞİYATA DA E ZLE..."

Откажи
Уточнение
преди 4 години

В София хотел Арена ди Сердика е по същия начин. Има амфитеатър в основите и е доста атрактивно.

Откажи