BBC за известен български курорт: Тук има някаква магия! Тук ли ще се събират дигиталните номади от цял свят?

BBC за известен български курорт: Тук има някаква магия! Тук ли ще се събират дигиталните номади от цял свят?

В един топъл ден това лято повече от 700 предприемачи и хора със свободни професии препълват кафенетата на този провинциален град с население от 10 000 души, а езици от иврит до японски изпълват въздуха

Сайтът на обществената британска телевизия Би Би Си публикува специална статия за българския град Банско в секцията си за пътувания TRAVEL. Авторът ѝ Аластър Гил описва атмосферата в него, която сякаш пренася в предходни десетилетия, но и впечатлява с красивата си природа.

Темата обаче е друга – как Банско се превръща в новия притегателен център за дигиталните номади от цял свят, като сред ключовите роли за това е тази на фестивала Bansko Nomad Fest, който се провежда от 2020 г., но и на общността, която постепенно се изгражда.

Представяме ви превод на цялата статия:

Пристигайки в Банско за първи път, може да имате усещането, че сте се пренесли в една „по-обикновена“ епоха. Щъркели гнездят на телеграфни стълбове, баби със забрадки клюкарстват под ябълковите дървета в ъглите на улиците, а роми с каруци препускат по пътя, теглени от коне. Над червените покриви и боровите склонове се издигат мраморните върхове на Пирин планина в Югозападна България - надвисвайки над града и неговите ски зони като разперени криле на приклекнал дракон.

В един топъл ден това лято повече от 700 предприемачи и хора със свободни професии препълват кафенетата на този провинциален град с население от 10 000 души, а езици от иврит до японски изпълват въздуха.

В сграда на централния площад млад германец възхвалява достойнствата на четиричасовата работна седмица в препълнена зала, докато в местния парк стотици дигитални номади гледат своите връстници да говорят по теми, вариращи от AI и мрежови стратегии до здравни съвети. Вечерта посетителите на фестивала танцуват и пият в бар на открито.

Порталът "Наупа Хуака" разкрива голяма тайна за древните цивилизации СНИМКИ

При четвъртото си издание Bansko Nomad Fest се превърща от малко събитие в най-големия в света ежегоден празник на дигиталния номадски живот. Това едноседмично джамборе с десетки предавани на живо разговори, групови вечери и дейности като партита с огън и рафтинг, всички те организирани от малка армия от доброволци.

Увеличаващият се брой на дигиталните номади в Банско е най-видим по време на фестивала, но това е само половината от историята. Според сайта Nomad List градът е „най-постоянно растящият център за дистанционна работа“ в света през последните пет години. От 2018 г. той е нараснал с 231% - повече от Варшава, Мадрид и любимия на технологичните медии Талин.

Това изглежда донякъде като аномалия - проучвания показват, че цифровите номади обикновено предпочитат крайбрежните градове като Лисабон и Барселона, островите и плажните дестинации като Мадейра, Канарските острови и Бали. Защо все повече хора се насочват към малък планински курорт в България?

Началото поставя Матиас Цайтлер - немски предприемач, който идва в Банско през 2016 г., докато проучва места за създаване на coworking пространство. Той е привлечен от естествената красота на района и неговите практически предимства - бърз Wi-Fi, достъпни разходи за живот и ниски данъци – само 10% лични и корпоративни, които са сред най-ниските в Европа.

„Дойдохме тук през лятото с няколко приятели, наехме къща и решихме, че това може да е добро място за нас“, казва Цайтлер. През 2016 г. той отворя първото споделено пространство за работа в града, Coworking Bansko се разраства бързо, а през 2020 г. стартира Bansko Nomad Fest. През 2023 г. всичките налични 729 билета за събитието са разпродадени.

Последните статистики показват, че всеки месец Банско приютява повече от 300 души, които работят дистанционно, като през ски сезона хората в града за значително повече. Сутрини на пистите и работни ангажименти до обяд със сигурност е привличащо, Банско обаче осигурява и повече. След като снегът се стопи, горите, тюркоазените езера и скалистите върхове на близкия национален парк „Пирин“, който е включен в списъка на ЮНЕСКО, предлагат изобилие от възможности за отдих на открито - от пешеходен туризъм до колоездене и конна езда.

“Това, което наистина отличава Банско, е колко спокойна, дружелюбна и гостоприемна е общността тук“, коментира Камил Поаре, френски маркетинг мениджър, който пристига с партньора си в градчето през 2018 г.

„Всеки си път си припомняме това, когато се връщаме от нашите пътувания и се включваме отново в социалния живот на града“, казва още той.

Многообразието на социалните събития тук е изумително – сред тях са уроци по салса, организирани вечери, настолни игри, спорт, екскурзии до горещи извори, викторини и барбекюта. Много от тях са отворени за всеки – независимо дали е дигитален номад, или не.

„Когато пристигат за първи път в Банско, много от хората казват: „О, малко е тихо. Не съм сигурна, че тук ще имам някакви изживявания. Два-три дни по-късно те вече се оплакват, че не могат да излизат повече и им трябва почивка“, коментира Беки Ботджер, която управлява споделеното работно пространство Altspace.

„Местните жители на Банско също харесват тази международна атмосфера“, казва заместник-кметът Сашка Вучкова. Според нея нарастващият брой на чуждестранни и смесени семейства в града, сред които и украински бежанци, създава мултикултурна атмосфера в училищата.

Красив водопад край Пловдив крие камъка на Цар Иван Асен II и невероятна гледка СНИМКИ

„В един клас имаме ученици от осем държави. Всички говорят български, някои не толкова добре – но те са деца и усвояват езика“, посочва още тя.

Някои от дигиталните номади, които остават за по-дълго в Банско, изграждат връзки с местната общност. Това прави холандско-колумбийският предприемач Хосе Фиало, който управлява BanskoLab - кафене и културен център, в който децата могат да посещават езикови курсове и образователни семинари.

Пристигащите в Банско са от десетки националности. Сред тях са крипто търгуващи, лайф коучове и уелнес гурута, на които движението на дигиталните номади често се подиграва. Но сред тях са още разработчици, видеооператори, стендъп комици, дизайнери, учители по английски език, артисти, преводачи и дори учени.

С увеличаващия се брой на номадите се разширява и екосистемата в града. Сега там има девет споделени работни пространства, управлявани от четири компании - от пъстрата, социално ориентирана Coworking Bansko до индустриалните офис пространства, управлявани от Nestwork, и ваканционната атмосфера в лагера на Four Leaf CloverCoLive.

Nestwork, която наскоро отворя второ голямо място, е най-новото coworking пространство в Банско. Българските IT специалисти Димитър Дурчов и Димитър Вичев се завръщат от чужбина в България, за да започнат бизнеса си, след като забелязват нишата за споделените работни пространства. „Това е приветливо място, в което се чувстваш като у дома си, но и не чак толкова, за да не се разсейваш от работния си процес”, коментира Вичев. Според двамата съдружници Банско не примамва само чуждестранни дигитални номади – самите българи също пристигат в градчето, като напускат столицата София или дори се завръщат от чужбина.

„От 12-годишен аз живеех със семейството си в Лондон и си мислех, че никога повече няма да живея в България“, казва Владимир Димитров, който се настанява в Банско преди пет години, след като разбира, че може да комбинира онлайн работата си с карането на сноуборд и планинското колоездене. „Освен това разходите ми за живот тук бяха много по-ниски, така че нямаше момент колебание“, коментира още той.

Случаят на Димитров илюстрира нарастващата тенденция: Някои дигитални номади толкова много харесват спокойния начин на живот в Банско, че пускат корени. Имотите са евтини за западните стандарти и въпреки че цените растат, те остават достъпни – апартамент с една спалня струва между 40 000 и 70 000 евро. (Всеки може да си купи апартамент в България, но само тези с документи за пребиваване, могат да купуват земя.) Месечният наем също е сравнително евтин – за апартаментите с една спалня са ви необходими от 300 до 500 евро.

Според Ели Цонева, местен брокер на имоти, номадите са около 5% от купувачите в Банско, като други чуждестранни инвеститори доминират пазара.

„30% процента от купувачите чрез нашата агенция са българи“, посочва тя.

Що се отнася до немския предприемач Матиас Цайтлер, той преследва собствената си мечта – иска да трансформира огромен хотел, намиращ се в близка гора, и изоставен от комунистическата епоха, и да го превърне в най-доброто обществено жилищно пространство за дигитални номади.

С 200 жилища, многоетажно лоби, плувен басейн, зала и панорамни гледки, Coliving Semkovo ще бъде възможност за живеене в общност.

Coliving Semkovo ще бъде пространство само за възрастни. Беки Ботджер обаче забелязва, че семействата на дигитални номади също се местят в Банско.

„Мисля, че това ще бъде следващото голямо нещо, особено с покачването на разходите за живот на места като Обединеното кралство и САЩ“, казва тя и добавя, че след като хората са имали своите преживявания в Банско, те са склонни да се върнат отново.

„Тук има някаква магия. Не знам каква е, но хората продължават да се връщат“, посочва предприемачът.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай

kedeluro

kedeluro 05.10.2023 14:07

Това е по-добро от всяка виагра. Съветвам всеки да го опита поне веднъж в живота си - ще подобри се.ксуалния ви живот многократно, прочетете го сами -----> mub.me/medbg

kozza

kozza 05.10.2023 15:50

Като почне режимът на тока, ще се приключи с дигиталното.

Банско

Банско 07.10.2023 13:37

Абе направиха ли тротоари там? Или номадите препускат на дигитални камили?

Банско

Банско 08.10.2023 19:34

е едно кравешко село и се чудя какво толкова го превъзнасят. Никога не бих отишъл там. Пълна депресарщина.