Полша винаги е била сравнително слабо популярна туристическа дестинация в Европа, която е посещавана най-много от своите съседи. В последните години, обаче, интересът към нея все повече нараства.
Въпреки това, освен известни места като Варшава, Краков или Морские Око, там има и доста неопознати от туристи кътчета.
Едно такова място е полския граничен град Згожелец, от който можете да стигнете до немския Гьорлиц през моста. И двата са доста интересни.
Градовете Згожелец и Гьорлиц - единият в Полша, другият в Германия - са доста интересен вариант за еднодневна екскурзия за тези, които са в тези две страни или планират пътуване от едната до другата.
Най-вълшебните германски села, които трябва да видите поне веднъж
Малко история и факти
До средата на 1945 г. Згожелец е част от германския град Гьорлиц, който от своя страна е основан още в началото на 11 век, но археологическите разкопки датират от римско време. Въпреки това, след края на Втората световна война, съгласно Споразумението от Потсдам, което, наред с други неща, определя западната граница на следвоенна Полша, нейната източна част, разположена на левия бряг на река Найзе (или Ниса-Лужицкая), отива при поляците.
Сега Згожелец и Гьорлиц са толкова различни и в същото време толкова сходни градове, които живеят различни животи, но имат много общи неща. В същото време жителите на двата града не губят възможността да се възползват от предимствата на всяка страна, като се има предвид, че можете да отидете от един град в друг само за няколко минути, като преминете по моста, съобщава УНИАН.
По площ Згожелец е четири пъти по-малък от Гьорлиц. В същото време гъстотата на населението тук е по-голяма - в полската част живеят около 32 хиляди души, а в германската - едва 55 хиляди жители.
На пръв поглед Згожелец остава на заден план в сравнение с германския си роднина и за това има просто обяснение, което може да изглежда малко несправедливо. Факт е, че при германците са останали по-старите исторически части на града, където всъщност са запазени всички старинни паметници и сгради, присъщи на западноевропейските градове, включително централният площад и главната катедрала.
В същото време поляците се сдобили с по-нова, предимно жилищна и промишлена архитектура. В същото време те решили да не откриват топлата вода и да не изграждат собствен нов център в класическия смисъл на думата - в края на краищата винаги можете да отидете пеша до съседния град.
Ако идвате тук от Полша, тогава Згожелец посреща гостите с доста мрачни пейзажи - жп гарата на града се намира в покрайнините, а за да стигнете до центъра на града, първо трябва да преминете през индустриалната зона и следвоенните сгради .
Първите признаци на цивилизация се появяват, когато се озовете в голям градски парк с гъсти дървета, през които можете да се разходите от гарата до града. Паркът е наистина добре направен - има удобни алеи, подредени цветни лехи, има площадки за разходка на кучета, могили и изкуствено езеро. При хубаво време тук е доста приятно да се разхождате.
Оттук вероятно ще стигнете до най-красивата сграда в полската част - Домът на културата, построен в началото на 19-ти и 20-ти век като мощен символ на обединението на Германия и историческата област Горна Лужица.
Всъщност полската част също е доста хубава и спретната. Тук има и красиви исторически къщи, а освен това много от тях изглеждат като реставрирани не толкова отдавна.
Освен това, ако отидете до хълма, тогава в Згожелец можете да намерите много интересни ресторанти, които предлагат красива гледка към Гьорлиц. И тъй като тази част е по-малко популярна, тук няма тълпи от туристи, така че можете спокойно да се скитате по улиците, сами с мислите си.
Гьорлиц – градът от филмите
Германският Гьорлиц от своя страна е доста популярен сред туристите и то по ред причини.
Първо, градът има около 4000 исторически и културни паметника, а също така се счита за град с най-големия исторически градски център в Германия. В същото време градът почти не е пострадал по време на Втората световна война, дори въпреки факта, че по време на отстъплението германците взривили всички мостове над местната река Найзе, самият град не е разрушен.
Второ, цял куп известни филми са заснети по улиците на Гьорлиц, така че киноманите с готовност идват да се разходят по тях. По-конкретно, именно на местните пазарни площади, които са най-старата част на града, Куентин Тарантино засне частично Inglourious Basterds (2009), въпреки че в историята действието се развива във Франция.
Гьорлиц беше и основното снимачно място за филма на Уес Андерсън The Grand Budapest Hotel (2014). Заради филма улиците на града бяха превърнати в курорт в измислената източноевропейска държава Зубровка, а изоставен градски универсален магазин - в едноименния хотел.
В допълнение, мелодрамата „Четецът“ (2008) с Ралф Файнс и Кейт Уинслет и военната драма „Крадецът на книги“ (2013) с Джефри Ръш и Емили Уотсън са частично заснети в Гьорлиц.
Гьорлиц е и родният град на философа мистик Якоб Бьоме (тук е запазена дори къщата му, но той остава в полската част) и на легендарния футболист Михаел Балак.
В същото време, тъй като и двата града са доста малки, един ден е достатъчен, за да видите всичко интересно.
Полша и Германия все още са страни с различно икономическо ниво. Следователно стандартът на живот и цените в Згожелец и Гьорлиц са различни. И местните се възползват от това.
Например едно полско кафене по време на обяд може лесно да бъде претъпкано с немски пенсионери, които идват тук за кафе и клюки. Все пак там цените са доста по-ниски.
Ето защо, ако искате да спестите пари, препоръчително е да се насочите към заведенията за обществено хранене от полската страна. Същото важи и за покупката на някои стоки: предприемчивите германци например не се колебаят да напазаруват при съседите си.
Поляците пък ходят на разходка при съседите си. Например, тъй като Згожелец няма собствен голям пазарен площад, всички големи панаири, включително коледните, се провеждат главно в Гьорлиц.
Валута, време и език
Тъй като Полша и Германия имат една и съща часова зона, часовото време в Згожелец и Гьорлиц е едно и също. Но тъй като и двата града са малки, много неща там затварят рано.
Но валутата в градовете е различна - полски злоти в Згожелец, а евро в Гьорлиц. Препоръчително е да имате пари в брой и в двете валути, ако решите да посетите два града едновременно. Както в Полша, така и в Германия, малкият бизнес не харесва безкасовите плащания поради високите данъци.
Що се отнася до езика, ако можете да общувате на полски или немски, тогава няма да имате проблеми да посетите и двата града. Тъй като местните жители са доста активни в общуването помежду си, те разбират езика на другия до известна степен. Освен това поне в сферата на услугите доста хора разбират английски.
Скритите съкровища на Полша, за които туристите не са чували
Ако се окаже, че имате свободен ден в Полша или Германия и искате да го използвате за нещо необичайно (или вече сте успели да видите всичко по-известно) или пък искате да посетите и двете страни едновременно, тогава посетете Згожелец и Гьорлиц. Наистина, това е много интересен и красив район.