Експерт разкри какви невероятни природни феномени се крият в Добруджа СНИМКИ

Интересен в региона е язовир Оногур, който е с естествен земен скален насип, където се намира скалният манастир „Шан кая“

https://pochivka.blitz.bg/pateshestviya/ekspert-razkri-kakvi-neveroyatni-prirodni-fenomeni-se-kriyat-v-dobrudza-snimki Pochivka.blitz.bg
Експерт разкри какви невероятни природни феномени се крият в Добруджа СНИМКИ

„Добруджа съвсем не е едно равно поле както мислят мнозина. Има места в региона, където човек в буквалния смисъл може да се озове в каньон с усещането, че пред него ще се извиси планина“. Това заяви Зорница Рашева, представител на утвърден в региона на Добрич и Варна туроператор, пред „Фокус”.

Разнообразието в релефа на този регион е свързано с различията в климата преди стотици години.

„Това е било част от Лудогорието, където е имало много гори, за разлика от сега. Реката, която днес наричаме Суха река, тогава е била пълноводна, дори по нея са преминавали малки плавателни средства. Говорим не само за лодки, но дори за едномачтови малки кораби. Това е свидетелство за нейното пълноводие някога. Тази река извира в района на Варна, някъде около село Аксаково и пълноводието й днес се запазва до село Ботево“, разказа специалистът.

2 в 1: СПА и сафари – вижте най-доброто място за това в цяла Африка

От там нататък по своето протежение реката е суха. Районът е известен с името Суходолие или каньона на Суха река. Туристи и природолюбилети правят пешеходни преходи там, вървейки по самото речно корито.

Стара истина е, че където има вода, там се заражда живот. Около селата Ефрейтор Бакалово, Оногур, Балик и Крушари има много природни и историко-археологически забележителности. По думите на екскурзовода село Оногур е добра отправна точка за един компактен туристически маршрут. Ранновизантийската крепост „Палматис“ е сред интересните исторически обекти там.

А вие знаехте ли? В България се намира камъкът, който лекува всяка болест и мъка СНИМКИ

И в наши дни продължават нейните проучвания от археолози. Това е крепост-град с площ от 220 дка. Акцент в научните изследвания е епископската базилика. Уникален за Балканите при нея е 9-стъпален синтрон. Интересно за базиликата е също, че е правена „на парче“, дейталите са били изработвани в различни работилници и след това сглобявани. Интересен в региона е язовир Оногур, който е с естествен земен скален насип. Там се намира скалният манастир „Шан кая“.

Голяма част от топонимията в региона е с произход турския език. Името в случая означава красива или хубава скала. Счита се, че манастирът е свързан със зараждането на първите обители на организирано монашеско общество. В наши дни е лесно достъпен и предлага невероятни природни гледки. В района се намира и друг манастир - „Асар евлери“.

Интересен е със своите няколко етажа и близостта си до крепостта „Адина“ и Раклената пещера.

„По цялото Суходолие има изсечени такива скални обители, които показват една много добра композиция от общности, когато се заражда монашеството, дошло след персийските нашествия от днешна Сирия и Палестина. Интересен факт е, че цялото това Суходолие продължава и в територията на днешна Румъния, където Суха река привършва в едно безоточно езеро, наречено Олтина. Там също има много такива скални обители. Счита се, че много почитан е бил св. Йоан Касиан Римлянин. Пещерата, която се смята, че е била негова обител, се намира в района на румънския град Констанца“, посочи специалистът.

В община Крушари в българска страна също има много исторически забележителности. Напоследък по думите на Зорница Рашева все повече се говори за крепостта „Залдапа“.

Разкопките от последното археологически лято показаха интересно откритие - четирилистна църква. Не повече от 9 такива съществуват в света, което прави мястото изключително атрактивно както за специалисти археолози, така и за туристи.

Мнозина считат, че тепърва ще се разкрива природната красота на този регион, както и неговото културно-историческо богатство. Той е обширен, простира се и в област Силистра, в района на село Кайнарджа и Краново.

Вече са разработени екопътеки там. В село Кайнарджа е изграден туристически информационен център в непосредствена близост до историческа каменна чешма, известна като Кючук кайнарджанска чешма. Счита се, че в този район е подписан мирния договор между двете империи Руска и Османска.

Много са легендите, историите и фактите, които „разказват“ за Суходолието и какъв е бил животът там някога. Уникални са флората и фауната. Местните туроператори вече предлагат еднодневни турове в този регион, запазил своята красота заради отдалечеността от пътища, автомобили и индустрия, предлагащ единствено звуците на природата, тишина, спокойствие и очарование.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Горещи

Коментирай