Фотографът Карл де Кейзер е един от малцината, получили безпрецедентен достъп до различни места в Корейската народно-демократична република.
Пред Би Би Си той разказва как е успял да заснеме уникални кадри, разкриващи истинския живот в страната, известна със своята затвореност, цензура и тоталитарно управление.
Отвориха туристически маршрут по едно от най-опасните места на света – между двете Кореи
„Пхенян е градът-модел за Северна Корея. Трябва да ви поканят да живеете и работите тук. Само примерни граждани могат да дойдат тук. Аз бях първият, посетил всички официално разрешени за посещение места за чужденци. Лошото беше, че трябваше да покажа всичко на властите и те трябваше да го одобрят. Съгласих се, защото нямаше да ми разрешат нищо. Бях там 60 дни, което е много за един чужденец“, обяснява той.
Той посетил няколкото хотела, които са запазени за чужденци. Човек не може да излезе от хотела, когато си поиска. Отвън пазят войници.
Първото нещо, което всеки чужденец трябва да посети, е Големият паметник на хълма Мансу. Той трябва да отиде там, да си купи цветя и да отиде до статуите на двамата водачи, пред които да се поклони и да остави цветя.
Фотографът посетил и новия Комплекс за наука и технологии, където били пълно с деца с червени връзки. Той разкрива още, че ако един чужденец остане достатъчно дълго в страната, започват да го изпращат в училищата, където децата изнасят различни представления за него – балет, пеене и т.н. Обикновено това се прави за групи туристи, но в случая Кейзер бил сам.
Той успял да заснеме и един уникален кадър докато пътувал с микробус. Тя показва как изглежда в действителност събирането на реколтата в страната. Шофьорът не бил ходил по тези неща и трябвало да питат за посоката през цялото време.
„Затова съм убеден, че съм видял места, села и пейзажи, които никой друг не е виждал досега. Просто защото шофьорът винаги завиваше на грешното място всеки път“, разказва фотографът.
Цхалтубо - най-бляскавият курорт на СССР, който в момента е обитаван от бездомници
Той направил снимки и в балнеокомплекса Чануан с неговия забележителен басейн в съветски стил с интересна украса. Разбира се, рисунките по стените са на пропагандна тематика.
Кейзер посетил и град Синъйчжу, който се намира на границата с Китай. Той се надява снимките му да бъдат разглеждани като документален материал. „Това е реалността, това се случва ред камерата ми“, уверява той.