Идват от четирите краища на света в това наше село - новият хит

Идват от четирите краища на света в това наше село - новият хит

В селцето още тачат обичая "пусти старци", който наподобява тържествата с кукери и се провежда в края на февруари или началото на март

Помните ли кога селският туризъм у нас се изкачи на пиедестал? По време на пандемията от COVID-19, която беше обявена в България на 20 февруари, 2020 г. Трудно свикнахме със забраната да общуваме на живо поради ограничителните мерки. В замяна на това обаче, хората купуваха и облагородяваха къщи в страната, работеха от разстояние, а децата им учеха онлайн. 

Към днешна дата имаме все повече възможности за разходки на открито и лични преживявания в планината. Една от дестинациите е  родопското село Добралък в община Куклен. Тук единственият поминък е туризмът. 

А "петте къщи за гости са резервирани за 6 месеца напред" заяви наскоро пред БТА кметският наместник Красимир Иванов. 

Проклятието на вдовиците и легенди за съкровища и хайдути къта това малко село

През лятото тук идват туристи от четирите краища на света. Наемат стаи от местните хора или просто къмпингуват. 


Според историческите хроники някога през землището на Добралък е минавал важен римски път от Станимака (Асеновград) за Беломорието през вътрешността на Родопите. 

За гостите е привлекателен чистият въздух и девствената природа.

41 на брой са жителите на Добралък с постоянен адрес и 25 с настоящ. 

Проблеми с водата има по време на всеки сезон от годината. А това, според кметския наместник, се дължи на интензивния дърводобив и почти липсващото компенсаторно залесяване. 

Всяка година от юни до септември в селото има строг режим, като понякога водата спира за часове. Въпреки това, заедно с гостите, през топлите месеци тук живеят около 1000 души.

Кметският наместник се жалва и от честа липса на електричество през зимата. И пътят към селото имал нужда от ремонт, но пари откъде?... 

Иначе жителите на Добралък през годините са отглеждали 1200 дка картофи, 3000 дка ливади за сено, имали са около 2000 овце, развивал се е и дърводобивът.  

Иван Панайотов разказва как е било основано селището в свой авторски пътеводител за Чернатица: "Според преданието с. Добралък възникнало на сегашното си място след разселването на старото с. Герово, чиито жители се разбягали при чумна епидемия. Част от тях начело с говедаря Добри се отправило нагоре по малката рекичка да търсят удобно място за заселване. Добитъкът "пладнисал" в малка лъка, която харесала на бежанците. Селището си те нарекли "Добрьова лъка". 

Според друга легенда в далечното минало, след разселването на някогашното село Герово, един от старейшините на име Добрю, заедно със синовете си, напуснали родното огнище. Натирили Добрювите синове стоката си по дефилето на река Луковица и тръгнали да търсят ново поселище. Скоро стадата възвили вдясно по дълбок дол и навлезли навътре в планината. По икиндия пладнисали в малка лъка под сегашното село. Там се установил дядо Добрю, заедно със синове и внуци. После нарекли поселището Добрюва лъка, а оттам - Добра лъка.

През 1882 г. А. Георгиев прави кратка, но сравнително точна, характеристика на селцето. "Землището на Добралък е обширно, разнобразно и богато на природни красоти. То дава изобилни плодове. Много е широко, с добри води и обиколено със страшни височини, в които се въдят всякакви зверове. 

Красиви места за излет в близките околности на Добралък са: ливадите около селото в местностите Спортива; Гергюва черква; Драгосювица; Вълков тор; а по-далечните - курортните Студенец; Бяла черква; хижа Чернатица (Комсомолска). 

Предстоящото дооформяне на парк Родопи ще превърне западната част на землището в още по-привлекателно краище за краткотраен отдих и излети", допълва той.

В селцето още тачат обичая "пусти старци", който наподобява тържествата с кукери и се провежда в края на февруари или началото на март. Празникът е и тържествено молебствие за плодородие. 

Иначе в селото и околностите му са открити 18 параклиса, като от тях 5 са възстановени. Първата голяма църква в Добралък "Света Богородица" е завършена през 1849 г. Преди години са били откраднати иконостасът и троновете на храма, който се руши и има нужда от ремонт, твърди още Иванов. 

Кое е селото с най-малко микроби и най-чистия въздух?

Сред природните и исторически забележителности e още летовище Бяла Черква, което е неразделна част от лесопарк Родопи. 

В най-високите части на селото се намира една от най-добрите ски писти в областта с височина 1650-1700 м. Пътят към къщите на Добралък минава през Асенова крепост - един от 100-те национални туристически обекта; Бачковския манастир - вторият по големина и значимост в България; Кукленски манастир "Св. Св. Кузма и Дамян" или е известен още с името "Св. Врач"; както  и Белочерковският манастир "Св. Апостоли Петър и Павел". 

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай