На острова с отровни змии и скорпиони се чувствахме като в пещерата на Аладин, разказват д-р Огнян Тодоров и Светлозара Казанджиева.
Най-незабравимият момент на остров Борнео за д-р Огнян Тодоров и докторанта Светлозара Казанджиева бил откриването на растението рафлезия. То има най-големия цвят в света.
„Тя е уникален паразит - бавно разтваря цвета си в продължение на 9 месеца и след това само за три дни прецъфтява и това става през януари”, разказва директорът на Природонаучния музей.
Какви са спалните на американските работохолици
Намерил току-що разцъфналата рафлезия на 3500 метра надморска височина. Другото чудо, което пловдивските зоолози са срещали, е най-голямото насекомо в света - дългата 65 сантиметра пръчица. Тя е неразличима от обикновен клон и само опитно око може да я види.
Първото, което научаваш в малайзийската част на Борнео, са строгите закони за опазване на видовете. „Забранено е да си харесаш нещо и да решиш да си го донесеш като сувенир в България. Можеш да се радваш на змии и скорпиони, да ги снимаш, но не и да ги взимаш”, разказва д-р Тодоров.
Към експедицията, в която е имало учени от Европа и Латинска Америка, са били прикрепени специални водачи. Те следили дали всички спазват регулациите. Учените изследвали влиянието на гуаното (екскрементите на прилепите) върху околната джунгла.
В парка „Бурунг Мулу”, който е включен в ЮНЕСКО, са пещерите с най-големи галерии в света. Там са и най-многобройните колонии от прилепи.
Само в едната пещера тя наброява 2,5 милиона животни и всеки следобед те излизат повече от половин час от нея. „Тези хиляди прилепи приличат на дим и са голяма туристическа атракция”, казва шефът на музея. Самата зала, от която излизат прилепите, е толкова голяма, че стените не може да се видят и с най-силните прожектори.