Черната пирамида (известна още като Тъмната пирамида и пирамидата на Аменемхет III в Дакшур) е построена по време на Средното царство за фараона Аменемхет III.
Намира се в Дахшур, Египет. В древността пирамидата е била наричана "Могъщият Аменемхет". Получила е съвременното си име заради черните отломки, образуващи хълм, върху който се издига пирамида.
Черната пирамида е първата гробница, предназначена както за фараона, така и за съпругата му. Жак дьо Морган, който организира разкопките през 1892 г., е един от първите учени, изследвали пирамидата, а разкопките са завършени от Германския археологически институт през 1983 г.
Пирамидата е построена в един от най-ниските райони на Египет, само на 10 метра над морското равнище. Размерът на основата на пирамидата е 105 m, височината е 75 м, а ъгълът на наклона на страничната стена е 57°.
Отвън пирамидата е облицована с бял варовик, а основата на пирамидата е направена от кирпич, глина и камък.
Тъй като стените са изградени от глина, камък и кирпичени тухли, пирамидата започва да провисва с времето. Както смятат строителните учени, пирамидите са били изоставени поради факта, че подземните камери са започнали да се срутват.
Тъй като пирамидата е разположена на ниско място, от време на време през стените се просмуква подпочвена вода, в резултат на което пирамидата се покрива с много пукнатини.