Тайнствени пирамиди в Китай побъркаха мрежата ВИДЕО

Някои спекулират, че тези образувания са създадени от човека и е възможно да крият гробниците на древни императори, докато други смятат, че са създадени от извънземни

https://pochivka.blitz.bg/pateshestviya/taynstveni-piramidi-v-kitay-pobarkaha-mrezhata-video Pochivka.blitz.bg
Тайнствени пирамиди в Китай побъркаха мрежата ВИДЕО

Снимки на планинска верига в окръг Анлонг, разположен в югозападната китайска провинция Гуейджоу, плениха интернет потребителите. 

Наскоро споделени кадри в социалните медии разкриват няколко планински върха, наподобяващи египетски пирамиди, предизвиквайки онлайн дебат за техния произход.

Някои спекулират, че тези образувания са създадени от човека и е възможно да крият гробниците на древни императори, докато други смятат, че са създадени от извънземни. Реалността обаче, макар и също толкова удивителна, е по-обикновена - те са естествени образувания, съобщава Amusing Planet. 

И в Китай има пирамиди, но ги пазят в тайна

Според професор Жоу Гуен, геолог от Guizhou Normal University, тези подобни на пирамиди планини не са нито изкуствени структури, нито древни гробници. Вместо това те са забележителни примери за артистичност на природата.

(Снимка: Weibo)

Гуейджоу, провинция в югозападен Китай, се характеризира с множество планински вериги със стръмни върхове и дълбоки долини, простиращи се в пейзажа.

Планините на снимките са част от карстова топография, пейзаж, оформен от разтварянето на разтворими карбонатни скали. Тези конусовидни върхове са резултат от естествени скални образувания, разтварящи се с течение на времето.

(Снимка: Weibo)

Жоу обясни: „Вертикалната ерозия от водата е довела до сегментирането на оригиналните експанзивни скални маси в независими единици. Тъй като този процес на ерозия продължава, скалите на върха претърпяват значително разтваряне, докато тези в основата са относително по-малко засегнати, което води до остри върхове на върха на по-широки основи”.

Скалите в Анлонг са варовикови образувания, датиращи от преди повече от 200 милиона години от ранния до средния триас.

Тези скали са образувани в морска среда, където минералите, разтворени във вода, прекристализират, за да създадат отделни слоеве, повлияни от периодични промени в климата и геологията.

(Снимка: Weibo)

Наблюдаваните тухлоподобни структури също са резултат от естествено ерозионно скулптуриране.

Мистериозната долина с делвите в Лаос

Жоу уточни, че геоложките процеси в карстовите пейзажи могат да разтварят слоестите скали в по-малки блокове, придавайки вид на създадени от човека структури.

Малки пукнатини в скалите позволяват на водата бавно да ги разяжда, което води до сегментирани блокови образувания, а не до пълно разтваряне.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Горещи

Коментирай