Огромна изненада за жителите на Острова. В река Темза има акули.
Въпреки че части от реката са обявени за „биологично мъртви“ през 1957 г., днес тя е дом на три вида акули: австралийска акула, звезднопетниста акула и бодлива акула.
Плажовете, на които кракът ви по-добре да не стъпва (2 част)
Това съобщи Лондонското зооложко дружество в своя доклад „Състоянието на Темза“. В наши дни реката е една процъфтяваща екосистема, „дом на разнообразен див живот, разнороден като самия Лондон“, се казва в доклада, който представлява сравнителен поглед към реката от 50-те години на 20-и век до наши дни.
Дългата 346 км река вече има 115 вида риба и биоразнообразие от морски кончета до тюлени.
Въпреки че Темза вече не е „почти лишена от живот“, климатичните промени заплашват екосистемата и животните, зависещи от нея. Лондонското зооложко дружество – благотворителна организация, посветена на запазването на животните по света, стартира Проект за акули в Естуара на Темза през 2020 г., за да събере данни за застрашените видове акули, които живеят в устието на реката, съобщава „Блумбърг“.
Ако рибарите в реката уловят акула с жълт маркер на перките, те могат да запишат данните за нея онлайн.
Австралийската акула може да достигне дължина до 180 см и да живее до 50 години. Видът е определен като критично застрашен по целия свят според Червената книга.
(Снимка: Уикипедия)
Сцена от най-лошите кошмари в Гърция: Акула плува в плитчините в известен курорт
Другите два вида акули, открити в Темза, са по-малки и също застрашени от изчезване.