Гробниците на Джехути и Хери - високопоставени сановници от началото на Осемнадесетата династия на Древен Египет, са отворени за посетители след две десетилетия на реставрация и консервация, обяви Министерството на туризма и на паметниците на културата на Египет. Откритите през 2003 година археологически паметници се намират в некропола Драа Абу ел-Нага в близост до Долината на царете в Луксор.
Проучването им, извършено от египетско-испанска експедиция, води до множество интересни находки. Сред тях са добре запазени саркофази, мумии, както и единствената по рода си погребална градина.
Сензация! Откриха най-старата мумия в Египет ВИДЕО
Началото на Осемнадесетата династия е един от най-важните периоди в древноегипетската история. Основателят й Яхмос Първи успява да обедини и укрепи империята, съобщава travelnews.bg.
Джехути е надзорник на хазната при управлението на жената-фараон Хатшепсут между около 1507 г. пр.н.е. и 1458 г. пр.н.е. Хери живее петдесет години по-рано и е част от двора на майката на кралица Аххотеп.
Стените на гробниците са богато украсени с религиозни и ловни сцени. Една от най-красивите картини е в гробницата на Джехути. Тя показва арфист и двама певци, над които е издълбан текстът на изпълняваната от тях песен.
Виждат се опити за изличаване на изображенията на лицето и името на Джехути след смъртта му. Целта на извършителите е била да се отнеме идентичността му и възможността да бъде запомнен и да живее вечно, обяснява ръководителят на мисията Хосе Мануел Галан.
Най-вероятно Джехути не е бил женен и не е имал деца - нещо твърде необичайно за древноегипетския елит. Археологическите находки подсказват, че баща му не е бил египтянин, а е дошъл от региона на Сирия.
7 чудеса на Египет, за които не сте чували СНИМКИ
Може би точно заради това, Джехути се е опитал да изтъкне майсторското си владеене на египетската писменост и познаването на ранните религиозни текстове и ритуали. От фасадата до погребалната камара, гробницата му е паметник на епистоларното изкуство.