Урумчи - столицата на уйгурите. Това е градът, който е най-отдалечен от море на Земята

В града почти няма стара сграда, а планината край него е доста по-впечатляваща от Витоша

https://pochivka.blitz.bg/pateshestviya/urumchi-stolitsata-na-uygurite-tova-e-gradt-koyto-e-nay-otdalechen-ot-more-na-zemyata Pochivka.blitz.bg
Урумчи - столицата на уйгурите. Това е градът, който е най-отдалечен от море на Земята

Последната ми спирка по време на пътуването ми в Китай бе Урумчи. Той е известен като града, който е  най-отдалечен от всички морета на Земята, пише руският блогър Андрей Алмазов. Най-лесно до Урумчи се стига от Алмати. Макар и да се случват сривове в разписанията.

След закуска отидохме на разходка из града. Вятърът утихна. Съдейки по картата, бяхме на около 15 километра от центъра, така че се качихме на първия автобус, който за 2 юана ни отведе някъде по-близо до центъра.

От тази забавна спирка можете да хванете трамвай за… друга държава (СНИМКИ)

Плащане директно на шофьора, на всяка автобусна спирка има и полицейски пункт. Има метро. В центъра на града има много подземни линии.

Съвременният Урумчи е модерен град, много напомнящ на Алмати. Също така се намира  близо до планината Тян Шан. При хубаво време можете да видите връх Бог-Ула - най-високият връх на бог-улската верига в Източен Тян Шан. Височина - 5 445 м. Връхът се намира в западната част на билото, в близост до града. На северозападния склон на планината се намира алпийското езеро Тянчи.

Талин изненадва. Красив и евтин град, а ресторантите са учудващо добри

В центъра не видяхме нито един европеец, само един пакистанец. Отидохме на открит магазин, цените са ниски, а има и марки като Jack Wolfsking. Искахме да видим една от основните забележителности на града - Червения хълм, с платформа за наблюдение, но този парк, както и ботаническата градина и другите паркове на града, по някаква причина бяха затворени.

Отидохме до стария базар и в един момент китайците физиономии като с магическа пръчка изчезнаха от улиците, само полицаите и военните на всеки ъгъл бяха китайци. А в тълпата имаше само уйгури, така и не разбрахме каква беше причината. 

Посетихме единствения стар паметник в тази област, Южната джамия, изработена в стила на китайските пагоди. Действащ, много красив. Говорихме с някой от местните посетители. Добре е да се познава казахски език тук, той значително улеснява комуникацията с народите от Централна Азия. Други паметници няма, дори и самият базар, се помещава в нова сграда, въпреки че повечето места са красиви. Например, минаре с платформа за наблюдение, но също така и то се оказа затворено по някаква причина.

Какво е да преспиш в най-секси хотела в най-мръснишкия квартал на Париж (СНИМКИ)

Инстинктът отново не ни подведе. Време за обяд. Свърнахме в малка улица с традиционни уйгурски будки за храна. Пресните банички, изпечени на пещ, а не на скара, без марината и сол, бяха много добри. 2 шиша, плоска торта и термос с чай за 21 юана (5,40 лева).


Докато излизахме от центъра на града, продавач на пилаф ни поздрави на руски, приканвайки ни да опитаме от храната му и да обядваме при него, но вече бяхме сити. Много китайци и уйгури в Урумчи говорят малко руски. Купихме череши за жълти стотинки, полу-сладко вино от Сичуан, стигнахме до автогарата, взехме автобуса и след 23 спирки стигнахме до хотела. 

Както казахме, тук няма много история. Има обаче изобилие от патриотични и мотивационни картини по улиците.

Сред основните мотиви е добре познатата история за това как един уйгурски дядо тръгнал от Кашгария до столицата Пекин, за да се срещне с Мао. Накрая успял да пристигне и се срещнали - това е историята!

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Горещи

Коментирай