Има места на планетата, където огънят пламва без никаква човешка намеса и може да гори ужасно дълго време. И не става дума за изригване на вулкани, а за големи пожари в най-различна среда.
За щастие, тези „вечни огньове“ се случват рядко в природата. Обикновено те избухват на места, където има голямо струпване на запалими полезни изкопаеми като въглища и природен газ.
Възможно е и по невнимание тези вещества да бъдат запалени от хора.
Кои са най-големите огнища на естествен огън и защо някои от тях горят от векове?
Живата вода и Гергьовският вятър в това българско село носят магическа лечебна сила
Уинджън, Австралия
Този горящ хълм край градчето Уинджън не е особено висок – едва 653 метра. До 1830 г. той е считан за единствения активен вулкан в Австралия. Сега вече е известно, че от 6000 години огънят се придвижва с метър на година в южна посока. Това е най-старият известен въглищен пожар.
Химера, Турция
Планината Химера в Турция гори още от времето на древната държава Ликия – около 1000 г. пр. Хр. Огньовете се подхранват от метан и в древността били толкова виоски и ярки, че по тях корабите се ориентирали като по морски фарове.
Най-добрите плажове за семейства с деца в Турция
Джария, Индия
Във въглищния басейн до индийския град Джария гори огън, който е неповторимо зрелище. Това е мрежа от чудовищни пожари, които не могат да се изгасят нито с вода, нито с пясък или специални вещества. Първият пожар е избухнал през 1916 г. Според експерти, въглищата в Джария могат да подхранват огъня още 4000 години.
Честнът Ридж, Ню Йорк, САЩ
В този парк огнището на „вечния огън“ се намира под водопад и така се получава красиво съчетание на огън и вода. Огънят гори благодарение на високата концентрация на етан и пропан. Понякога той гасне, но хората, които се грижат за него, го палят отново, за да привличат туристи.
Нос Батърст, Канада
Димящите хълмове на изток от нос Батърст са открити от английския мореплавател Джон Франклин през 1826 г. Те са почти изцяло съставени от горящи въглеводородни шисти и най-вероятно се запалват сами. Поради тази причина не спират да горят векове наред.
Пещерата на огъня и водата, Тайнан, Тайланд
Пещерата на огъня и водата всъщност не е пещера, а скала с богати ресурси на метан, която се намира в близост до кален вулкан. Подземният газ гори вече около 200 години, а преди два века височината на огъня в била три метра.
Мрапен, Индонезия
Мрапен е свещен огън, който има специално място в индонезийския фолклор. Някога малкото село Мрапен бил посетен от група монаси, начело със Сунан Калиджага, който е свещена фигура за исляма. Той забил в земята тоягата си, се възпламенил пламък. Нито дъжд, нито силните ветрове гасят този пламък, не само защото е свещен, а защото се намира до залежи на природен газ, които поддържат силата му.
Бренендер Берг, Германия
Този горящ хълм се намира близо до град Саарбрюкен. Не се знае кой го е запалил, но според слуховете виновници са двама овчари, които искали да се стоплят. Въглищата в хълма продължават да горят и досега.
Баба Гиргур, Ирак
(Снимка: Уикипедия)
Баба Гургур е голямо находище на нефт, което се намира до иракския град Киркук. Там, обаче, не гори нефт, а газа – от цели 4000 години. За постоянните огньове на Баба Гургур пишат още Херодот и Плутарх. Много е вероятно те да са огнената пещ, в която вавилонският цар Навуходоносор заповядал да хвърлят трима юдеи за това, че отказали да се прекланят пред златния идол.
Храмът Джваламукли, Индия
Градът, в който не се заключват къщите, банките и дори полицията
Храмът в Джваламукли е един от най-важните в Хималаите и в него идват вярващи, които се покланят пред първичния огън. Там с не много голям син пламък гори природен газ, който привлича десетки хиляди посетители годишно.