Защо Черно море плаши акулите

Защо Черно море плаши акулите

Понякога в Черно море плува котешка акула, която идва от Средиземно море

В Черно море има доста опасни същества, сред които  опасни риби и различни видове медузи. Въпреки това, най-ужасният хищник, който живее в океаните - акулата, не плува в тези води.

Рускиня рискува да иде на много евтина почивка до Египет, ето как си изкара

Науката познава повече от 500 вида акули, сред които има както много малки, така и огромни и опасни индивиди. Известни са случаи на нападения на тези хищни риби върху хора, включително и с фатален изход. Днес ще ви обясним какви са причините, поради които акулите не плуват във водите на Черно море.

Всъщност в Черно море има акули. Един от видовете се нарича черноморски катран. Това е риба с тегло до 15 килограма и дължина до 180 сантиметра. Може да живее в крайбрежните води и на малки дълбочини. Тази акула обаче не е опасна за хората. Не се счита за хищник, има доста малък размер и също така е достатъчно срамежлива, за да доплува до хората.

Край брега акулата може да се намери само в студена вода, когато температурата й достигне 16 градуса: в началото на пролетта и късната есен. Затова не се страхувайте да я срещнете в крайбрежната зона.

Понякога в Черно море плува котешка акула, която идва от Средиземно море, поради което е по-често срещана край бреговете на Турция. Може да нарасне до един метър, но теглото й не надвишава два килограма. Тя получи името си заради необичайния си цвят: той е бежов с кафяви петна, напомнящ цвета на леопард или гепард. Акулата живее на дълбочина от 10 до 70 метра, така че рядко се вижда дори от водолази.

Предлагат мечтана работа за влюбени на самотен остров

Навигация

В сравнение с други морета, Черно море е доста малко, но доста кораби минават редовно през него. Факт е, че големият пристанищен град Истанбул споделя Босфора, през който минават кораби. техният шум и високата концентрация на кораби плашат акулите, които не обичат да бъдат безпокоени. Затова те избират морета, където има по-малко големи кораби, например Средиземно море. Или океаните, където могат бързо да плуват далеч от предстоящата опасност.

Температура на водата

Средната температура на водата в Черно море е 19 градуса. През зимата може да падне до 6, а през лятото се повишава до 22 градуса по Целзий. Хищните акули предпочитат топли води на тропическите ширини. Например, китови акули често се срещат в южните щати, Филипините или Куба. Тигровите акули живеят в Австралия, Индонезия, Индия и Африка. Навсякъде в тези води температурата е по-висока през цялата година, отколкото в Черно море.

Соленост

Черно море се счита за едно от най-несолените. По-малко солено е само Азовско море, което е залив. Черно море съдържа 18 ppm сол, което означава, че един литър вода съдържа само 18 грама морска сол. За сравнение, Средиземно море има два пъти повече сол от Черно море. Факт е, че преди няколко хиляди години в Черно море е имало само прясна вода поради факта, че е езеро. Когато Босфорът го свързва със Средиземно море, водата там става солена. Този химичен състав на водата не позволява на акулите да снасят яйца и да се размножават.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай

Що питаш?

Що питаш? 05.03.2022 22:15

18 ppm сол, което означава, че един литър вода съдържа само 18 грама морска сол. *** Айде бе... ПОне да се бяхте консултирали с интернет...

Chief Engineer Andes

Chief Engineer Andes 06.03.2022 2:00

Ало редакцията! 18 ррм означава 18 частици на един милион! ppm - parts per milion! 18 промила е вярната величина! Излагате се като кифладжии!