Дворецът в Баня, наричан още Дворец "Къщата" или Царска къща, е лятна царска вила в градчето Баня, Карловско, Област Пловдив. Използвана е от българския цар Борис III и рода му.
Вилата е проектирана през 1929 г. в северния край на тогавашното село Баня по проект на известните българските архитекти Иван Васильов и Димитър Цолов. Вилата е сред 6-те лични имота на царското семейство Кобургготски и единствената къща, построена от цар Борис III, съобщава "Стандарт".
Софиянци се редят на опашки пред този целебен ручей
При посещение на свой приятел в с. Баня, българският цар се повлиява много добре от местните лечебни води и климат, и решава да построи тук вила за семейството си. Закупува земята с лични средства и през 1929 г. сградата е завършена.
Изградена е на два етажа, с обща площ 10 дка., като 7 дка. от тях са заети от красив парк, в които освен многообразието на дървесни видове, има и лечебен минерален извор. Освен титлата си Борис наследил от баща си и страстта към ботаниката.
В архитектурно отношение вилата наподобява възрожденска къща с голям чардак, дървени капаци на прозорците и масивен каменен зид. В двора има две по – малки сгради за гостите и прислугата.
Феноменът "родопски въздух", който лекува различни болести
За посещение е отворен само първият етаж на къщата, където е трапезарията, приемната и кабинета на царя. Самата къща не е пищно обзаведена. Впечатление прави висококачествената изработка на обзавеждането, царските знаци и монограма на Борис III по мебелите. Всичко е скъпо и царствено, но без излишна суета.
Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!