Днес напълно изоставен: Вижте екстравагантния дворец в сърцето на Тоскана с 365 различни стаи

Днес напълно изоставен: Вижте екстравагантния дворец в сърцето на Тоскана с 365 различни стаи

Всяка от тях има свое име и е за различен ден от годината

На около 30 километра южно от Флоренция, в самото сърце на Тоскана, има екстравагантен дворец с уникална красота и интригуваща история, който днес, за съжаление, е напълно изоставен.

Замъкът Castello di Sammezzano се намира в община Reggiolo, недалеч от Флоренция. Построен е на върха на хълм, насред парк, който обхваща 187 хектара.

Castello di Samezzano е най-представителният пример за ориентализъм в Италия, но и в цяла Европа. Замъкът е построен през 1605 г. от старата благородническа фамилия Хименес де Арагон. До 19 век е бил използван като ловна резиденция и е запазил вида на традиционна тосканска вила.

Тези 7 неприлични български думи имат коренно различен смисъл на турски!

Последният наследник, маркиз Фердинандо Панчиатичи Ксименес де Арагон (Ferdinando Panciatichi Ximenes de Aragón) е със заслуга за сегашния вид на замъка.

Фердинандо е видна фигура в културния, социалния и политическия живот на Флоренция през 29 век. Той посвещава живота си на грандиозния проект - преустройството на двореца, което продължава от 1853 до 1889 г.

В началото на 19 век Европа е залята от художественото движение ориентализъм, вдъхновено от културата на Изтока, което очевидно много харесва Фердинандо. Благодарение на финансовите средства, любовта към изкуството и необятното въображение е създаден шедьовър на архитектурата, уникален в Европа.

Фердинандо променя съществуващата структура на двореца, като добавя нови стаи, кула, мавритански арки, фонтани, басейни.

Castello di Samezzano разполага с общо 365 стаи, по една за всеки ден от годината и всички са напълно различни.

Български водолази заснеха най-отровното същество в Черно море ВИДЕО

Това е постигнато с множество декоративни архитектурни елементи като релефи, орнаменти, керамични плочки, мозайки, арки и витражи.

Всяка от стаите има свое собствено име, така че можете да се разходите из „Стаята на пауните“, украсена с живи цветове и геометрични шарки, „Бялата стая“ с под от мароканска мозайка, „Залата на огледалата“, „Коридора“. на сталактитите" или "Залата на влюбените".

Многобройни надписи на латински, италиански и испански могат да бъдат намерени в Castello di Samezzano. Една от тях е латинската фраза "Non plus ultra", която означава "най-далечна точка, кулминация". Този израз идва от гръцката митология, когато предупреждава изследователите за „ръба на света“, който тогава се смятал за плоска плоча.

Предполага се, че Фердинандо е искал да подчертае, че неговият дворец е, образно казано, място от друга планета.

Паркът около сградата е един от най-големите в Тоскана. Фердинандо засажда повече от 100 вида екзотични растения, сред които се открояват гигантските секвои, донесени от Калифорния. Повечето от растенията вече не съществуват, но червените дървета оцелели и днес формират една от най-големите група дървета в Италия, с 57 екземпляра с височина над 35 метра.

Огромната площ на парка била украсена с фонтани, басейни, теракотени детайли, мост и изкуствена пещера със статуя на Венера.

Фердинандо е бил домакин на италианския крал Умберто I в неговата великолепна сграда през 1878 г., а Castello di Samezano преди това е бил посетен от Наполеон Бонапарт през 1796 г.

След смъртта на Фердинандо започва тъмният период на Castelo di Samezzano. След Втората световна война дворецът е превърнат в луксозен хотел със спа център и голф игрища, който затваря врати през 1990 г.

Живописният интериор е използван и за заснемане на холивудски филми като „Приказка на приказките“ със Селма Хайек и Венсан Касел.

Въпреки уникалната си красота, дворецът е бил изоставен дълго време и днес не се допускат посетители. Има желание за ремонт, но проблемът, както обикновено, е бюрокрация и съдебни спорове.

Собственик всъщност е Samecano Palace, британско-италианска компания, която обяви фалит през 2015 г. и този процес приключи през 2019 г., когато компанията си върна собствеността върху замъка.

Въпреки това нито регионалните, нито държавните институции са предприели значими действия за опазване на тази забележителност.

Между 2012 и 2015 г. обаче Castello di Samezzano беше отворен за обществеността. Междувременно се появи движението "Спасете Самецано", което настоява гражданите и институциите да се отдадат повече на опазването на двореца и отварянето му за обществеността.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай

Христо Гарвалов

Христо Гарвалов 05.08.2023 20:01

Държавата да го обяви за културно наследство,за да го спаси!Може и да бъде открит за туристи,срещу вход и така да се осигурят средства за поддържането му.