Най-дразнещите неща от живота в Япония, които подлудяват и чужденците и местните

Най-дразнещите неща от живота в Япония, които подлудяват и чужденците и местните

Има някои неща в местната култура, които са толкова странни и нелогични, че дори и хората, живеещи там, биха се радвали да се отърват от тях

Чели сме и сме слушали много за Япония – за странностите на местните хора, за трудния живот на японките, както и за шантавите неща, които удивляват туристите.

Вярвате или не, има някои неща в японската култура, които са толкова странни и нелогични, че дори и самите японци биха се радвали да се отърват от тях.

Вижте японските порядки и навици, които дразнят не само чужденците, но и хората, които цял живот живеят в Страната на изгряващото слънце.

Защо седенето на пода се смята за нормално в чужбина, а у нас не?

1. Съседите могат да подадат оплакване до хазяина за хора, които ходят прекалено шумно или вдигат твърде много шум

Тъй като японците използват много леки материали за строителството на къщи, стените са много тънки и можете да чуете съседите си твърде добре. Затова е важно да сте тихи не само в обществения транспорт и на други обществени места, но и вкъщи.

Един блогър разказа в своя канал в YouTube, че съседите се оплакали от него за това, че затворил вратите на гардероба си твърде шумно.

Не всички японци искат да са тихи и да ходят на пръсти с собствените си апартаменти. Младите хора, като навсякъде по света, обичат партитата, музиката и шумните разговори. Но тънките стени са проблем за всички, пише Brightside.me.

2. Невъзможно е конфликтите да се разрешат с личен разговор

Може би се чудите защо съседите просто не отидат да говорят с човека, който затваря вратите си твърде шумно, и да го помолят да е по-тих. В тази страна се счита за неуместно конфликтите да се решават лично. Британец, живеещ в Япония, обясни как хората се оправят със съседите – не може просто да им направиш забележка, трябва да напишеш писмо до хазяина.

Хазяинът от своя страна трябва да остави съобщение, в което се казва, че някои съседи се оплакват от шум, затова хората, които вдигат шум, трябва да спрат. Нужни са няколко писма преди цялата процедура да тръгне.

3. Шумни реклами по улиците, дори и през уикенда

Въпреки строгите правила против шума, в Япония има много звукови реклами – стационарни и движещи се. Например микробуси с високоговорители на покрива. Те карат по улиците и рекламират всякакви неща – поправки, пекарни и политически партии.

Не всички японци са очаровани от идеята тези микробуси да прекъсват съня им, дори в неделя, когато е единственият ден, в който работещите хора могат да се наспят. Въпреки всички оплаквания, полицаите са доста снизходителни към тези автомобили.

4. Няма централно отопление в Япония

Според едно от обясненията, в Япония няма централно отопление, защото къщите се рушат от земетресения толкова често, че би било твърде скъпо нужната инфраструктура да се изгражда отново и отново. Затова там използват нагреватели, електрически одеяла и известните маси котацу.

5. Майките гиару рушат японските идеали

Зрелите жени, които имат деца и които носят оскъдни ярки дрехи, имат изкуствени мигли, дълги мигли и шантави прически, се наричат гиару. Като цяло отношението към гиару е доста нормално, като към всяка субкултура. Но тези жени често са критикувани за това, че включват децата в своите занимания. Те дават на децата погрешна представа за това какво е красиво, според японците.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by egg公式 (@new_eggofficial)

6. Много хора се сприятеляват с чужденци, за да ги използват

Медиите често говорят за това колко трудно е да се сприятелите с японци. Има, обаче, една група японци, наречени ловци гайджин, които много бързо се сприятеляват и дори стават интимни с хора от други държави, само защото е модерно. Те дори се хвалят на приятелите си и често използват чужденеца, за да си подобрят езика безплатно.

Блогърка от Канада разказва: „Първите ми приятели в Япония бяха ловци гайджин. Те бяха много мили, но когато научих японски език, с изненада разбрах, че те ме наричат „безплатен учител“ и дори ме обиждат“.

Сред японките има такива, които „ловуват“ мъже от чужбина с цел да забременеят от тях. Вярва се, че тези деца ще са много красиви. Затова има много много модели и актьори, които са наполовина японци и наполовина от друга националност.

7. Японците делят всички на две – учи и сото

Учи е вътрешният кръг – семейство, роднини, близки прятели и понякога колеги, с които са работили много дълго. Всички други са сото. Тези две групи са толкова различни, че японците дори имат различна граматическа конструкция за разговор с тях. Преходът от учи към сото отнема много време.

Някои по-модерно мислещи млади японци смятат, че тази система е вредна за общество, в което има много самоубийства и движението за социален ескейпизъм Хикикомори е силно развито. Различни психологически проблеми често се свързват с необходимостта човек често да сдържа емоциите и мислите си.

8. Има над 700 000 души които водят Хикикомори начин на живот. Средната им възраст е 31 г.

Хикикомори са хора (обикновено млади), които доброволно се изолират от обществото. През повечето време те живеят при родни, рядко (или никога) напускат стаите си, а храната им се носи до вратата. Някои от тях изобщо не контактуват с други хора. Те просто си седят вкъщи 7-10 години.

Японското правителство е притеснено от този феномен от много време и търси начини да върне тези хора към нормалния живот.

9. В Япония е съвсем нормално влюбените да се виждат само един-два пъти месечно

Влюбените двойки в Япония не се виждат всеки ден, както е в Европа или Америка. Те нямат проблем с това да се виждат само два пъти месечно. А когато не са заедно, те не си пишат непрекъснато, не си пращат картички и снимки. Това не означава, че не се обичат. Просто така стоят нещата.

Освен това в Япония ухажването не е много добре развито. Там нямат навик да си подаряват цветя или бонбони, делят си сметките поравно в кафенета и ресторанти, не си правят комплименти често и т.н. Освен това влюбените не показват чувствата си на обществени места. Единственото, което могат да направят, е да се държат за ръце.

10. В магазините за дрехи има много досадни продавачи

Много чужденци не обичат да пазаруват в Япония, защото обслужването е прекалено натрапчиво.

В Япония учат продавачите да следят всяка стъпка на клиента, да му правят комплименти и да му дават съвети как да комбинира дрехите. Когато клиентът отиде в пробната, продавачът стои наблизо и го пита дали има нужда от различен размер. Ако клиентът реши да си купи нещо, след като плати го придружават до изхода, покланят му се и казват: „Благодаря“.

11. Детските книжки за ползване на гърнето са много популярни

Японците вярват, че темата за тоалетната не трябва да бъде избягвана, особено при децата. Първо, задникът е част от тялото като всяка друга, а голямата нужда е нормален физиологичен процес. Децата трябва да знаят как да го правят.

И второ, смешно е. Много родители признават, че децата обожават да учат йероглифите канджи с мистър Унко, който на практика е едно ако.

Строгите правила в японските училища, които ще ви оставят без думи

12. Ако отидете на кратко пътуване до близкия град, трябва да вземете малки подаръци на своите колеги и роднини

Ако не направите това, ще изглеждате странно. В Япония дори има шега за това, че всеки обикновен японец прекарва 15 минути в разглеждане на забележителности и 45 минути в избиране на подаръци омиаге.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай