Япония винаги е била в центъра на въображението и вниманието ми. Като дете си спомням как с майка ми и брат ми гледахме „Шогун” по телевизията и мисля, че тогава, в този момент се влюбих в тази страна, толкова далечна и различна от всичко, което 10-годишната ми глава познаваше. Години по-късно, през 2016 г., успях да осъществя мечтата си да пътувам до този край на планетата, пише известна блогърка.
След около 7 месеца подготовка – много гледане на клипове в youtube (най-добрият източник на информация по мое мнение за туризъм и храна) планиране, пресмятане, страх и вълнение, след 16 часа полети и общо 22 часа път – най-накрая пристигнах в Осака. Сама.
Няма такова чудо! Пещера, която може да побере цял небостъргач (СНИМКИ)
Япония е пословична със своята любезност, точност, храна, а аз ще добавя и безопасност! Япония e вероятно, най-безопасната страна за соло посетител, особено жена. Ако по някаква случайност си забравите чанта, телефон или каквато и да е вещ, ще си ги намерите, където сте ги оставили. Непокътнати. Престъпност на практика няма в малките градове, а в големите като Осака и Токио е на минимум. Това беше едно от първите неща, които научих за Япония, когато реших да пътувам соло до другия край на света. Случи се една вечер да си купя импулсивно, двупосочен самолетен билет до Осака. Имах благоразумието да го направя 7 месеца преди датата на заминаване. Нямах спестявания, а всички сме чували колко е скъпо в Япония. Това беше първата ми мисъл, след като отмина еуфорията от покупката на билетите. Няма да кажа, че не е – скъпо е, но има вариaнти, в които може да бъде достъпна. За това ще става дума в този пост. Как се пътува в Япония със скромен бюджет!
След закупуването на самолетния билет, за което ще отделя цял нов пост, настаняването е второто най-голямо перо. Аз отсядах в малки семейни хотели, airbnb и хостели. Www. bookings.com е основният сайт за хотели, който използвам, има и много други, но на мен ми допада и е лесен за използване, имат добро приложение за телефон. Освен това може да се запази стая без предплащане и с безплатно анулиране на резервацията. Винаги е добре дошло, в случай че плановете се променят по някаква причина. Цената на нощувка е от 15 паунда нагоре. Естествено, 15 е за легло в хостел в стая с още 10+ човека. Казвайки това, хостелите в Япония са много добри, взима се под внимание личното пространство, всичко е невероятно чисто, леглата са отделени със завеса, не е шумоизолиращо, но е определено по-добре от просто двуетажни легла и завивки. Капсул хотелите са много популярни и са също много добър вариант, разполагат с телевизор и климатик. Престоят в тези хотели си е цяло преживяване. Разделени са на зони за мъже и жени, след чек-ин, всеки отива до гардероб с номера на капсулата, където има халат, чехли, хавлия и тоалетни принадлежности. В повечето случаи, от там коридор води до баня, след което, се достига до спалните помещения и обща зала с телевизор, маси столове и няколко машини за безалкохолни вода и храна.
За около 20–25 евро може да се запази двойна стая в семеен хотел. Излиза евтино, ако сте група вместо соло. Не мисля, че има лош хотел или настаняване. Като цяло, обслужването навсякъде е на много високо ниво и гостът е цар!
Когато пътувате до Япония е добра идея да си наемете портативен модем. Предлагат се различни варианти, аз избрах модем с неограничен интернет за 14 дни, цената беше около 40 паунда. Наема се онлайн или на място в Япония. Ако сте го поръчали онлайн ще пристигне в хотела ви или на летището, на което пристигате, в зависимост какво сте посочили за начална точка. Активира се на датата, която се посочили и пристига с предплатен плик с обратен адрес. От вас се иска само да го пуснете в пощенската кутия на летището, преди да заминете от Япония. Незаменим е, когато сте на път или в изолирана местност или имате нужда от карта или преводач. Ще ви спести и много пари от роуминг! Трябва само да го зареждате редовно и всичко ще е ок.
Третото много важно перо от бюджета е транспортът – за него ще направя отделен пост, но на кратко. Япония предлага травел пасове за туристи, може да се купи САМО ИЗВЪН страната чрез тур агенция или онлайн. Има два вида: регионален – за само една или няколко области, или национален, който обхваща цялата влакова мрежа, както и някои автобусни линии. Основната разлика е в цената. Райл пас (влаков пас) може да бъде закупен за за една, две или три седмици, обхваща цялата страна, всички линии на JR (националният превозвач), може също да включва някои от частните жп линии. Цената за 2 седмици е 340 паунда и изглежда безумно, но, само за сравнение -билет между Токио и Осака в една посока струва 86 паунда с влак. Определено е добра идея да се сдобиете с пас, ако имате намерение да пътувате между Осака, Хирошима, Токио, Фуджи или Киото например. За тези, които не мислят да прекосяват страната с влак, регионален пас е по-добрия вариант.
Аз реших да не пътувам до Токио и се спрях на регионален пас, с който се движих свободно между три префектури за общо пет дни, струваше около 100 паунда. Платих само веднъж за автобусен билет до началната спирка, която не беше включена в маршрута, който бях избрала. Автобусната мрежа е страхотна, има нощни автобуси между големите градове, билетите са от 25 паунда (Токио–Осака) в една посока, като цената зависи от класата на автобуса, удобни са, безопасни и ако можете да спите в нещо, което се движи, ги препоръчвам горещо. Спестяват пари от нощувка и са много надеждни.
Освен влаковете и автобусите, разбира се, има и самолетни полети, които определено спестяват време и в някои случаи средства.
Храната! Аахх, японската кухня е уникална и има по нещо за всеки – съвсем не всичко е суши и съвсем не всичко е здравословно! Отново няма лошо качество, японците държат на името и културата си, правят всичко възможно това, което се предлага, да е красиво представено, прясно и вкусно. За хора на бюджет, като мен, храната не беше проблем с безбройните павилиони за храна на улицата, всичко приготвено пред вас, рамен ресторанти, суши магазини или просто такояки от лавка на тротоара, пазари за плодове зеленчуци, риба, месо, туршия. Повечето магазини на пазарите разполагат с малки ресторанти, където приготвят различни ястия. Цените са за всеки джоб: сет от 5–6 малки блюда, включващи ориз, мисо супа, малко туршия, основно – риба или месо, няколко малки предястия струва от порядъка на 500–800 йени или от 3–4 паунда нагоре.
Естествено, цената зависи от това какво е основното ястие. Пържено пиле или краставица на пръчка, сашими или сусамов сладолед е в порядъка на 1–4 паунда. Ако не ви се излиза и сте изморени, винаги може да се спасите със „7/11” (севън елевън) верига денонощни магазини за храна, алкохол, цигари и всичко най-необходимо. Имат и топла витрина с крокети, пържено пиле, шницели и т.н. Качеството е много добро и цените са приемливи. Аз лично, вечер предпочитах да се прибера в хотела с няколко студени бири и храна от магазина, да седя на покрива на хотела, пушейки с усмивка, и да слушам звуците на града.
японска сет за закуска
Ориз, мисо супа, натто, туршия и скумрия на грил. Суровото яйце се смесва с горещия ориз.
Забележителностите, храмовете, замъците са навсякъде из страната. Не се интересувах от нощния живот и шопинг, с които Япония също е известна, исках да видя колкото може повече култура и история, това беше основната причина да си купя билети! Повечето от храмовете са безплатни за посещение, както и някои галерии. За големите забележителности като Златния павилион в Киото например има входна такса, тя зависи от това дали сте чужденец, студент, или пенсионер. Но например Aрашияма, бамбуковата гора в Киото, и районът около нея са безплатни за посещение (има МНОГО комари!). Почти всички градове имат някакъв вид туристическа карта за транспорт, която включва и намаления за основните атракции. Еднодневна карта за транспорт с посещение на аквариума в Осака например включва намаления за някои музеи и паркове. Замъкът в Осака е в комплекс с други сгради и билетът покрива посещение на градините и всички постройки. Аз имах щастието да видя турнир по Кендо в една от тях!
Арашияма- Киото
Друг важен момент е времето, по което ще посетите Япония. Има два основни туристически сезона: сакура – разцъфването на черешовите дървета, и есенният, когато листата на дърветата променят цвета си. През това време в страната прииждат туристи от цял свят, хотелите поскъпват, самолетните билети също. Избягването на това време през годината е добра идея. Аз бих избрала за посещение краят на септември, началото на октомври. Температурите са умерени и влажността на въздуха пада. Също така по това време тайфуните би трябвало да са отминали. Това е времето малко преди есенния сезон и на някои места в страната вече се забелязва промяна в цвета на листата, но все още няма тълпи от туристи. В Киото имаше промяна в цветовете на дърветата през втората половина на септември например.
Българи разкриват: в кои държави са ги посрещнали най-топло
Замъкът в Осака гледано от градината
Много бързо ще оцените редът и порядките в японското общество, никой не вика, не се блъска, не се говори по телефона на висок глас, във влаковете и метрото не е прието да се говори, има ред и е много ясно обозначен. Обувките се свалят на повечето места, предлагат се чехли или просто се разхождате по чорапи. Винаги е много ясно обозначено как трябва да се постъпи. Ако не сте сигурни, просто погледнете другите какво правят.
Противно на очакванията ми повечето от указанията, надписите и имената на гари и спирки са написани също и на английски (в по-големите градове и гари), това облекчи престоят ми страшно много. Дори и да имате проблем със закупуването на билети за метро или влак например, винаги се намира някой, който да помогне. Японците са много услужливи и с радост помагат. Освен това има много туристи наоколо, което е голям плюс, когато не сте убедени кое къде е – само следвайте или просто попитайте някого. Хората, когато са на път и в сходна ситуация, са доста дружелюбни.
И за финал – аз имах бюджет от 5000 йени (около 38 евро или 35 паунда) на ден, като това включваше: храна, напитки, бира, билети за автобус, метро, малки сувенири, картички, малки подаръци, но не и излизане вечер например или вечеря в ресторанти. Настаняването и травел пас също не са включени. Не е евтино, но не е неизпълнимо със сигурност. Цената за настаняване пада чувствително, когато двама човека споделят двойната стая.
За 17 дни 16 вечери: 7 нощувки в Осака, 5 в Киото, 2 в Такаяама, 2 в Каназава, травел пас и джобни + самолетен билет, транспорт, храна, атракции, сувенири, посещение на Ширакава -го и Нара. Сама в самостоятелна двойна/единична стая, всичко ми струваше около 2000 паунда. Мисля, че беше оптималният вариант за мен и покри 90% моите интереси. Може да се пътува и много по-евтино, ако се отсяда в хостели или двама си поделят разходите по нощувките. Също така ако се задържите в една или две области и правите дневни екскурзии например. Ако не използвате травел пас, а само автобуси и регионални влакове, разходите ще спаднат много. Аз пътувах доста и самостоятелните стаи определено оскъпиха пътуването ми. Ако не харчите за подаръци и сувенири, спестите от нощувки и травел пас мисля, че бихте могли спокойно да изкарате две седмици с около 1500 евро на човек, включително самолетния билет.
Голямото задоволство и отплата дойдоха наистина, след като се прибрах. Да пътуваш сам, да се сблъскаш и справиш с всички ситуации няма цена, не може да се опише като емоция и го пожелавам на всекиго.