Най-източният град в Русия е разположен в район с изключително тежки климатични условия. И въпреки това там продължават да живеят около 15 000 души.
Градът има точен рожден ден – 3 август 1889 година. И макар че се намира на цели 6200 км от Москва, той също е столица.
Каква е историята на това необичайно населено място, намиращо се в един от най-слабо населените райони на Руската федерация?
Най-северната пясъчна пустиня на планетата - сибирското село Шойна
Град Анадир е столица на Чукотския автономен окръг. Намира се на десния бряг на Анадирския залив, разположен в Берингово море. Построен е в част от планетата с вечна замръзналост.
Историята на този град е тясно свързана с Леонид Гриневицкий, който е бил полярен изследовател и военен лекар. Той основал поста Ново Мариинск по указ на правителството. От там започнало развитието на бъдещия град.
Окръг Анадир бил създаден в края на 19-и век. Градът е кръстен Анадир, защото се намира на място, откъдето се открива достъп до Анадирския залив. Официално името е сменено през 1923 г.
Няма много информация за това как се е развивало селището преди началото на Октомврийската революция през 1917 г. Животът в селището бил бавен, а в началото там живеели много малко хора.
Но през 1930 г. Анадир става център на Чукотския окръг. По съветско време там е издигнато голямо морско пристанище. Едва през 1965 г. получава статут на град.
Днес Анадир е съвременен и красив град, в който живеят едва 15 000 души. Пътешествениците твърдят, че това е едно доста цветно и жизнено селище. Наистина къщите тук били боядисвани в различни цветове и украсявани с картини, подобни на графити.
Основната забележителност в най-източния град на Русия е катедралата „Света Троица“. Тя е уникална с това, че е първата голяма църква, построена във вечна замръзналост. Температурите тук варират от +11 °C до –23 °C.
Катедралата е доста просторна и вътре могат да се съберат до 1000 души. Сградата е с оригинална архитектура, която не се поддава на въздействието на ниските температури и влажността. В строителството са използвани материали от специфични местни дървета.
Туристите също не пропускат и паметника на Николай Чудотворец. Той е признат за най-големия на планетата – с височина 4 метра.
Местните жители разказват интересна история. Те твърдят, че по време на транспортирането на паметника през Анадирския залив бурята, която бушувала в морето, веднага затихнала. Поредно доказателство за мощта на светеца.
Живот на ръба: Най-северният град на света
В града има и музей, в който са представени много експонати, свързани с Чукотка. Сред тях са оръдия на труда, народни носии, предмети от бита, снимки.
Основният отрасъл тук е риболовът. Анадир разполага с ТЕЦ и вятърна електроцентрала. В околностите се добиват злато и въглища.