Загадката на вековния храм, направен да свири като музикални инструменти ВИДЕО

Загадката на вековния храм, направен да свири като музикални инструменти ВИДЕО

Той е служил като сцена за класически танцьори, които са изпълнявали за владетеля и боговете.

В храма Виджая Витхала в Хампи в Индия 500-годишни каменни колони по чудодеен начин издават звуците на камбани и перкусии. Дали храмът е умишлено или случайно проектиран да бъде музикален инструмент остава загадка и до днес.

Духовният град на Индия Хампи се намира в южната част на страната. Той е дом на специален храм с интересно проектирани входове, павилиони с колони и огромни скулптури. По света той е известен с необичайния си терен от гранитни скали в различни нюанси на сиво, охра и розово и с древните си руини на храмове и дворци.

Хампи често се описва като музей на открито, изпълнен с великолепни каменни руини на брега на река Тунгабхадра. Като столица на южноиндийското хиндуистко кралство Виджаянагара от 14-ти до 16-ти век, градът е управляван от царе, които харчат щедро за култура, религия и изкуства.

Защо над този свещен бял храм не летят птици и самолети

Храмът Виджая Витхала, посветен на хиндуисткия бог Вишну, е архитектурен шедьовър, чиито извисяващи се колони и масивни портали са издълбани от гранит. Храмовият комплекс Виджая Витхала датира от 15 век и днес е обект на световното наследство на ЮНЕСКО.

Великолепни балюстради, обградени от каменни слонове, водят до колонната зала, която се намирала на върха на каменна платформа, украсена с коне и цветни мотиви. Изпълнен с високи каменни колони и издълбани скулптури, този павилион е служил като сцена за класически танцьори, които са изпълнявали за владетеля и боговете.

Интересно е да се отбележи, че единствената музикална подкрепа е осигурявана от каменните стълбове, които се издигат в храма. Това са били единствените музикални инструменти, които са били използвани там по време на тържества и празненства. „Музикалните стълбове“ на Хампи са феномен, който озадачава хората от векове. Издялани са от отделни гранитни блокове, общо 56 на брой, и са служели като ударни инструменти.

В древността музикантите са "свирели" на тънки колони с пръчки или пръсти от сандалово дърво, издавайки звуците на различни инструменти. Когато се ударяли, стълбовете издавали различни музикални ноти, както и звуците на различни индийски инструменти.

Подземният храм - постижение на японската мисъл, което пази Токио от страшни бедствия

Тези „пеещи камъни“ се намират в павилион, който сега е затворен за посетители в опит да се запазят тези каменни реликви, тъй като хората постоянно удряли по каменните колони, за да произвеждат музика. Това довело до тяхното повреждане и сега туристите могат само да видят тези стогодишни стълбове, но не и да "свирят".

 

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай